Císařova sebevražedná torpéda. Kaiteny měly být vedle kamikaze smrtící japonskou zbraní

Císařova sebevražedná torpéda. Kaiteny měly být vedle kamikaze smrtící japonskou zbraní
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: torpédo Kaiten
09 / 08 / 2019, 13:00

Japonská řízená sebevražedná torpéda Kaiten byla vedle kamikaze jedním z posledních zoufalých pokusů, jak pokud možno zvrátit nepříznivý vývoj války.

Kaiten bylo japonské sebevražedné torpédo řízené jedním dobrovolníkem. Tato torpéda měla být vedle použití sebevražedných kamikaze smrtící zbraní, která měla způsobit nepříteli těžké materiální a ildské ztráty. Tento plán však selhal, protože nakonec došlo k vypuštění asi 50 Kaitenů na nepřítele ke konci války, kterému však způsobil pouze menší ztráty.

Myšlenka na zkonstruování sebevražedného torpéda se objevila již v roce 1942, o rok později během strategicky důležité bitvy u Šalamounových ostrovů nabyla myšlenka na sebevražedné torpédo či miniponorku reálnějších obrysů. Postupně vznikly č modifikace Kaitenu, které se lišily délkou (v průměru měly Kaiteny okolo 16 metrů), výtlakem, rychlostí a množství náloží.

Čtvrtá modifikace sebevražedného torpéda tak měla výtlak 18 tun, pohybovala se rychlostí 40 uzlů a nesla nálož 1 800 kilogramů, zatímco první typ ,,pouze" 1 550 kilogramů. Kaiteny byly vypouštěny z japonských ponorek, které sloužily jako nosič.

Posádku Kaitenu tvořil pouze jeden dobrovolník, který musel být po fyzické a psychické stránce dostatečně způsobilý. Prostor pro sebevražedného pilota Kaitenu byl značně stísněný. Kabina se necházela uprostřed torpéda a vcházelo se do ní úzkým průlezem. Sebevražedný dobrovolník měl k dispozici jednoduchou přístrojovou desku a sadu základních přístrojů jako gyrokompas, hloubkoměr, palubní hodiny, ukazatel stavu spotřebovaného paliva či manometr tlaku kyslíku. 

hořící USS Mississinewa

                                                Hořící tanker USS Mississinewa po zásahu Kaitenu

 

Dobrovolníci pro sebevražednou misi, se rekrutovali z řad mladíků japonského námořnictva. Bylo jim zpravidla mezi 17 - 28 lety a jejich výcvik probíhal ,,nanečisto" na ostrově Cušima. Nutno dodat, že samotné testování a trénink byly nebezpečné a v důsledku toho mnoho dobrovolníků zemřelo. 

První ostré nasazení proběhlo v listopadu 1944, ale jak už jsme uvedli, Kaiteny nakonec nezpůsobily zdaleka takové škody, jak si Japonci původně plánovali. Dokázaly potopit jen pár lodí či plavidel a celkové lidské ztráty byly v podstatě zanedbatelné. Tím největším úspěchem tak bylo zřejmě potopení eskortního torpédoborce USS Underhill v roce 1945 nebo tankeru USS Mississinewa v listopadu 1944.

Jednou z posledních akcí Kaitenů měl být útok na ruské konvoje v srpnu 1945, ale mise byla na poslední chvíli zrušena. Stejně jako kamikaze, i Kaiteny tak nemohly zvrátit průběh války, který byl v této době pro Japonce již krajně nepříznivý.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace