Cortésovo proklaté indiánské zlato stálo francouzského piráta život
Autor fotografie: By Cornelis Verbeeck - National Gallery of Art, Washington, D. C., online collection, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37563511|Popisek: Španělská galeona
Hernán Cortés, nejslavnější ze španělských conquistadorů vstoupil do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu 13.srpna 1521. Následně zamířily do Španělska lodě nacpané až po okraj poklady Aztéků.
Dobývání pokračovalo a po Toltécích a Aztécích vpadli Španělé i do Guatemaly. I další ukořistěné poklady chtěl Cortés poslat svému panovníkovi do Španělska, a proto ještě roku 1521 vyslal 3 lodě naložené po okraj zlatem a stříbrem do Španělska. Flotila dorazila po mnoha peripetiích až k Azorám.
Zde ale na počátku roku 1522 španělské galeony narazily na pět lodí francouzského korzára jménem Jean Fleury. Malá španělská flotila pod velením kapitánů Quiñonese a Alonsa de Ávila svůj poklad nedovezla a Fleury či jinak Florin zajal dvě galeony naplněné zlatem, nefritem, smaragdy a exotickými zvířaty. Dodnes ale není jasné, jestli Fleury věděl, na jaké lodě útočí...
Během stejné plavby se korzárovi povedlo napadnout ještě španělskou loď plující ze Santa Dominga a navýšit svou obrovskou kořist.
Roku 1523 Jean Fleury a další korzár Jean Terrian zajali přes 30 španělských a portugalských lodí. Ale korzárovi se nakonec nepodařilo uniknout osudu a rozlícení Španělé ho oběsili v Toledu roku 1527 i s jeho dvěma důstojníky.
Každopádně i díky jeho úspěchům pak Španělé zavedli takzvanou flotilu pokladů, jinak nazývanou stříbrná flotila, která mezi roky 1566 až 1790 převážela poklady z kolonií katolickým Veličenstvům Španělska.
Zdroj: corsarios.net
Tagy článku