Cortésovo proklaté indiánské zlato stálo francouzského piráta život

Cortésovo proklaté indiánské zlato stálo francouzského piráta život
Autor: By Cornelis Verbeeck - National Gallery of Art, Washington, D. C., online collection, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37563511|Popisek: Španělská galeona
08 / 07 / 2021, 16:30

Hernán Cortés, nejslavnější ze španělských conquistadorů vstoupil do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu 13.srpna 1521. Následně zamířily do Španělska lodě nacpané až po okraj poklady Aztéků.

Dobývání pokračovalo a po Toltécích a Aztécích vpadli Španělé i do Guatemaly. I další ukořistěné poklady chtěl Cortés poslat svému panovníkovi do Španělska, a proto ještě roku 1521 vyslal 3 lodě naložené po okraj zlatem a stříbrem do Španělska. Flotila dorazila po mnoha peripetiích až k Azorám.

Zde ale na počátku roku 1522 španělské galeony narazily na pět lodí francouzského korzára jménem Jean Fleury. Malá španělská flotila pod velením kapitánů Quiñonese a Alonsa de Ávila svůj poklad nedovezla a Fleury či jinak Florin zajal dvě galeony naplněné zlatem, nefritem, smaragdy a exotickými zvířaty. Dodnes ale není jasné, jestli Fleury věděl, na jaké lodě útočí...

Během stejné plavby se korzárovi povedlo napadnout ještě španělskou loď plující ze Santa Dominga a navýšit svou obrovskou kořist.

Roku 1523 Jean Fleury a další korzár Jean Terrian zajali přes 30 španělských a portugalských lodí. Ale korzárovi se nakonec nepodařilo uniknout osudu a rozlícení Španělé ho oběsili v Toledu roku 1527 i s jeho dvěma důstojníky.

Každopádně i díky jeho úspěchům pak Španělé zavedli takzvanou flotilu pokladů, jinak nazývanou stříbrná flotila, která mezi roky 1566 až 1790 převážela poklady z kolonií katolickým Veličenstvům Španělska.

Zdroj: corsarios.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace