Dají se srovnávat politické procesy v 50. letech na západě a východě, nebo komunisté míchají hrušky s jablky?

Dají se srovnávat politické procesy v 50. letech na západě a východě, nebo komunisté míchají hrušky s jablky?
Popisek: Milada Horáková
22 / 07 / 2018, 13:00

Oblíbenou mantrou našich komunistů, když přijde řeč na politické procesy, je skutečnost, že na západě, tedy zejména v USA za doby mccarthismu v 50. letech probíhaly také politické procesy s nepohodlnými lidmi.

Komunisté však v tomto případě srovnávají zcela nesrovnatelné, ať už svým rozsahem, tak udělenými nejvyššími tresty. Zatímco v zemích sovětském bloku nabyly procesy podobu bezskrupulózního státem posvěceného institucionalizovaného násilí, v případě západu hrál hlavní roli strach z šíření komunismu do USA, který přecházel v některých fázích do hysterie.

psali jsme: Proč komunisté nenáviděli Miladu Horákovou

Mccarthismus sice nepatří v amerických dějinách k tomu nejlepšímu, když to poněkud odlehčíme, kdy na základě mnohdy smyšlených obviněních docházelo k obviňování z velezrady či podvratné činnosti, nicméně během této doby (mccarthismu) došlo ,,jen" k dvěma popravám, a to Juliuse a Ethel Rosenbergových, když Julius byl prokazatelným špionem ve prospěch Sovětského svazu.

V Československu a dalších státech východního bloku se pro komunistickou moc politické procesy staly na rozdíl od USA utilitárním nástrojem vyřizování účtů se skutečnými oponenty režimu, i těmi domnělými v násobně větším měřítku než na západě, kde navíc nebyla u moci totalitní síla. Počet popravených v Československu byl tak logicky daleko vyšší než v Americe, která si svou neradostnou kapitolu odbyla na rozdíl od Československa, kde politické procesy pokračovaly až do konce komunistickému režimu, s tím rozdílem, že se již 70. a 80. letech nepopravovalo.

psali jsme: Z vítěze poraženým. Z Gottwalda se po roce 1948 stala ubohá troska rozložená alkoholem

Čeští komunisté tak evidentně srovnávají hrušky s jablky, když říkají, že politické procesy v USA byly srovnatelné s tím, jaká zvěrstva se děla v Československu a ostatních státech Moskvou řízeného bloku. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku