Daň za přežití: Maďarský voják utrpěl ve válce zranění hlavy, nikdy už ale neusnul

Daň za přežití: Maďarský voják utrpěl ve válce zranění hlavy, nikdy už ale neusnul
Autor: Pixabay|Popisek: Vojáci v zákopech (ilustrační obrázek)
30 / 09 / 2021, 10:00

Paul Kern byl maďarský voják, který byl v první světové válce vážně zraněn do hlavy. Přežil, nicméně utrpěl vážný důsledek: ztratil schopnost spánku.

Zranění vojáků ve válečných konfliktech jsou vskutku rozmanitá. Někdo si odnese trvalé následky, někdo naopak lehčí zranění, z něhož se brzy vyléčí. Paul Kern byl maďarský voják, kterého v roce 1915 střelil nepřátelský Rus do hlavy. Zdálo se na první pohled, že své zranění nepřežije. Kern byl v bezvědomí převezen do nemocnice a už se zdálo, že jeho stav je beznadějný. Opak byl nakonec pravdou.

Když se maďarský voják nakonec probral, tak si neuvědomil jednu zásadní skutečnost: že ztratil životně důležitou schopnost spánku v důsledku těžkého poranění hlavy. Když zjistil, že nemůže usnout, tak to přirozeně zkoušel stále znovu, ale neúspěšně. Musel se ale smířit se svým stavem, který nemá z medicínského hlediska obdoby.

Kern tak fungoval 24 hodin denně bez spánku. O to více překvapí, že i bez životně důležité potřeby dokázal Maďar žít relativně normálně. 8 hodin navíc mu umožnilo se vzdělávat - hodně četl a často navštěvoval své příbuzné. Lékaři byli zpočátku z jeho stavu v šoku, protože se s ničím podobným ve svých praxích nesetkali.

,,Případ Kern" je poměrně dlouho zaměstnával, když se snažili zjistit, jak je možné, že muž po zranění nemůže usnout, a to žádným způsobem.

Jeden z lékařů později stanovil diagnózu, podle níž Kern prodělává v pravidelných intervalech mikrospánek, kterého si není vědom a alespoň tak částečně ulevuje svému tělu. Další teorie říkala, že kulka, která způsobila Kernovi závažné zranění, navždy odstranila specifickou část mozku ,,zodpovědnou" za spánek.

Každopádně Kern dokázal i bez spánku žít až do roku 1955, kdy měl zemřít. Přesné datum Kernova úmrtí však neznáme, některé zdroje uvádějí také rok 1943. I tak je jeho případ ojedinělý.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace