Souboj Davida a Goliáše aneb HMS Glowworm proti Hitlerovu křižníku

Souboj Davida a Goliáše aneb HMS Glowworm proti Hitlerovu křižníku
Popisek: HMS Glowworm pokládá kouřovou clonu
25 / 12 / 2019, 09:00

V dubnu 1940 britská Royal Navy poslala námořní svaz vedený bitevním křižníkem HMS Renown klást miny v norských vodách. Operation Wilfred byla navržena tak, aby se zabránilo vývozu švédské železné rudy do Německa, a vyprovokovala německou reakci.

Dne 7. dubna 1940 malý torpédoborec HMS Glowworm ztratil muže, který spadl přes palubu, a v důsledku toho se oddělil od hlavní britské síly, aby muže nalezl. 8. dubna během návratu k hlavním britským silám narazil torpédoborec na dva německé torpédoborce Z11 Bernd von Arnim a Z18 Hans Lüdemann, část německé invazní síly do Norska. Torpédoborce ale na moři nebyly samy, byly doprovod těžkého německého křižníku, Admirál Hipper.

Bližší z německých lodí nejprve signalizovala, že je švédská a pak zahájila na Glowworm palbu. Malá loď neměla papírově proti větší německé lodi šanci, ale přesto se jí minimálně jeden zásah nepřátelské lodi. Německé torpédoborce ustupovaly a žádaly o pomoc. Té se jim mělo brzy dostat.  Britský kapitán Gerard Roope tušil, že se na  moři mohou nalézat těžší jednotky, ale protože britská admiralita potřebovala vědět jaké, následoval německé torpédoborce.

Přibližně v 9:50 se z mlhy vynořil monstrózní obrys těžkého křižníku s osmi děly ráže 203 mm a pancířem, který nemohl Glowworm svými děly ohrozit. Admiral Hipper poté, co bezpečně identifikoval nepřítele od svých lodí, se rychle zapojil do boje.

HMS Glowworm byl beznadějně překonaný lodí, která byla desetkrát větší ale to neodradilo nadporučíka Roope v tom, aby  podnikl rozhodný útok na obrovskou německou loď.

Pro lepší představu o velikosti obou lodí - Admiral Hipper měřil téměř 203 metrů, naproti tomu HMS Glowworm pouhých 98,5 metru. Výzbroj německého křižníku se skládala z děl 8 × 20,3 cm, 12 × 10,5 cm, 12 x 3,7 cm, 8 x 2 cm,  a 6 x  torpédometu 53,3 cm... Oproti tomu britský torpédoborec disponoval pouhými 4 děly ráže120 mm a torpédomety 2 x 5 x 53,3 cm. Hipper byl obrovský ve srovnání s malým Glowwormem. Ačkoli křižník měl mít v souladu se smlouvami výtlak maximálně 10 000 tun, ve skutečnosti měl výtlak téměř 14 000 tun.

Za normálních okolností by se Roope jednoduše snažil velký křižník jen sledovat, ale tohle nebyly normální časy. V odporném počasí bylo velmi nepravděpodobné, že by mohl udržovat kontakt se svým velkým soupeřem, takže Roope se rozhodl bojovat.

Hipper, který vezl do Norska stejně jako torpédoborce vojáky zahájil palbu na malý torpédoborec. Roope se rozhodl zkusit torpédový útok. Glowworm položil kouřovou clonu a blížil se k velkému křižníku, ale byl  opakovaně zasažen. Německé granáty zničily ošetřovnu, antény lodi a zablokovaly lodní sirénu, která ječela až do konce souboje.  jedna z ran zabila kapitánova psa, který u něj seděl, ale Roope zůstal nezraněn.

Dva útoky, deset vystřelených torpéd a mnohokrát zasažená malá loď. Roope byl ale představitelem dlouhé řady britských kapitánů a nehodlal se vzdát. Potápějící se, hořící Glowworm schopný dosáhnout rychlosti pouhých 20 uzlů vyrazil kolizním kurzem k Hipperu. Němci nebyli schopni na překvapivý útok zareagovat a Glowworm narazil do masivního trupu křižníku na pravé straně za kotvami. Do podpalubí křižníku se nahrnulo 500 tun ledové vody Severního moře.

Glowworm se vzdálil od zraněného nepřítele, ale kapitán Roope věděl že s jeho lodí je konec. Nastal čas, aby zachránil co nejvíce lidí své posádky. Vydal rozkaz k opuštění lodi a jeho posádka začala hledat pochybné bezpečí v ledové vodě.

Pak Glowworm explodoval a začal mizet pod hladinou. Roope seděl na kýlu své lodi a svému důstojníkovi řekl, že už si asi nikdy nezahraje kriket.

Pak nastala neočekávaná ,,hvězdná" hodina kapitána Hellmutha Heye, který velel těžkému křižníku Hipper. Snažil se s plavidlem manévrovat tak, aby se přiblížil k potápějícímu se Glowwwormu a zachránil co nejvíce mužů. To se podařilo jen částečně. Mnohým členům posádky již nebylo pomoci a utopili se vyčerpaní v obrovských vlnách.

Kapitán Roope byl ale stále naživu a dělal před nezvratnou zkázou Glowwormu vše pro to, aby zachránil co nejvíce svých mužů, kterým narychlo rozděloval záchranné vesty. Sám však nakonec v rozbouřených vlnách zahynul. Pouze 31 mužům se podařilo katastrofu Glowwormu přežít včetně jednoho důstojníka Roberta Ramsayho.

Na smutném příběhu Glowworm je však ,,pozitivní" fakt, že Němci s přeživšími zacházeli s velkým respektem, o vyčerpané námořníky se příkladně starali. Některým z nich dokonce gratulovali k tomu, že s nimi svedli statečný boj. Kapitán Hipperu Heye pak udělal něco, co v dějinách války nemá obdoby. Napsal britské admiralitě přes mezinárodní Červený kříž dopis, v němž doporučil, aby byl kapitánovi Roopovi udělen Viktoriin kříž, nejvyšší britské vyznamenání za odvahu. Ten Roope skutečně v červenci 1945 dostal. Vyznamenán byl i Ramsay, který přežil zbytek války jako zajatec. Heye, který se stal v kritických chvílích zkázy Glowwormu ,,nečekaným" hrdinou, byl povýšen na admirála a zemřel až v roce 1970.

Zdroj: WW2Today, warfarehistorynetwork.com 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace