Dějiny mohly jít jinak: Britský voják ušetřil v první světové válce zraněného Hitlera. Ten mu zamával na pozdrav

Dějiny mohly jít jinak: Britský voják ušetřil v první světové válce zraněného Hitlera. Ten mu zamával na pozdrav
Popisek: Adolf Hitler
18 / 12 / 2019, 17:00

Je to možná neuvěřitelné, ale kdyby britský voják Henry Tandey ,,dorazil" budoucího diktátora v závěru první světové války, svět by nepoznal zrůdný nacistický režim.

Velká Británie a Německo byly stejně jako ve druhé světové válce soupeři. V první světové války bojoval i Adolf Hitler, který se tím rád vychloubal, stejně jako Železným křížem, který mu byl udělen za statečnost.

Desátník Hitler sloužil v Královském bavorském záložním pěším pluku č. 16. Když byl v roce 1916 v zákopu, přežil zásah granátem a o rok později byl znovu nasazen do bojů. Hitler byl během svého bojového nasazení zraněn několikrát, vždy však na rozdíl od svých spolubojovníků přežil.

Jeho život znovu visel na vlásku i v samotném závěru první světové války, kdy zraněnému Hitlerovi na blíže neurčeném místě zkřížil cestu britský voják Henry Tandey. Pro Tandeyho byl Hitler nepřítelem a mohl ho v dané situaci zastřelit. To však neudělal, ušeřil ho a odešel pryč. Hitler mu zamával a jistě si zhluboka oddychl, že to nebyly jeho poslední minuty života.

Tento příběh je sice oficiálně nepotvrzený, ale nasvědčují mu mnohá fakta. Například když se britský premiér Neville Chamberlain setkal v roce 1938 v té době již s nacistickým diktátorem, ten mu ukázal namalovaný obraz, na němž je ztvárněn Tandey, tedy voják, který ho před 20 lety ušetřil. Nacistický diktátor měl požádat Chamberlaina, aby Tandeymu vyřídil poděkování a vděčnost za ušetřený život.

Dalším důkazem, který svědčí o tom, že se příběh zřejmě opravdu stal, je udělení Viktoriina kříže Tandeymu, který prokázal v průběhu války velkou osobní statečnost v několika bojích. Když se to dozvěděl Hitler z novin, tak ho měl Hitler poznat a článek si schovat.

Tandey si však měl až do smrti vyčítat, že v roce 1918 Hitlera nezastřelil. Nemohl však přirozeně vědět, co se stane v průběhu dalších let z obyčejného desátníka za děsivé monstrum.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace