Den, kdy umírali neozbrojení Američané. Malmédský masakr byl málo známým nacistickým zločinem

Den, kdy umírali neozbrojení Američané. Malmédský masakr byl málo známým nacistickým zločinem
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Malmédský masakr
11 / 11 / 2018, 16:00

17. 12. 1944 se odehrál poměrně málo známý nacistický zločin, který vstoupil do historie jako Malmédský masakr. Příslušníci tzv. Kampfgruppe Peiper povraždili 88 neozbrojených amerických zajatců.

Město Malmédy se stalo 17. 12. 1944 svědkem děsivého masakru. V rámci probíhající ofenzivy v Ardenách došlo u tohoto belgického města ke krveprolití, které měli na svědomí nacisté, přesněji tzv. Kampfgruppe Peiper (část 1. tankové divize SS Leibstandarte Adolf Hitler).

Velitel této jednotky Jochen Peiper zkřížil během německé ofenzivy v Ardenách cestu několika desítkám příslušníků 285. polního dělostřeleckého pozorovacího praporu (Field Artillery Observation Battalion). Po krátkém boji se Američané vzdali německé jednotce vzdali, což také předznamenalo jejich krutý osud. Po zajetí jednotky byly Američané odzbrojeni a vyvedeni na místo, kde měl záhy skončit jejich život.

psali jsme: Masakr na Bzuře: Tragédie první spojenecké ofenzivy proti Německu

Není zcela zřejmé, jak celý masakr vlastně začal, nicméně z údajů o vyšetřeování tohoto válečného zločinu vyplývá, že jeden z důstojníků SS měl z blíže neurčeného důvodu zastřelit amerického zdravotního důstojníka a ještě jednoho muže ze zajaté jednotky. Pak se k němu připojili i ostatní němečtí vojáci, kteří začali pálit ze samopalu po bezbranných Američanech. Celkem postříleli 88 z nich, 43 se podařilo nakonec jako zázrakem utéct. Ti také svědčili po válce proti Peiperovi a jeho mužům. 

psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých

V roce 1946 se konal soud s Peiperem a dalšími příslušníky SS vojenský soud. Ten Peipera jako iniciátora shledal vinným za vraždu 71 zajatců u Malméd a odsoudil jej k trestu smrti. V roce 1948 mu byla nicméně udělena milost a Peiper si měl odsedět doživotí, cžo se však nestalo. V roce 1956 byl z vězení propuštěn. Zůstal nadále věrným a zapáleným nacistou, z Německa se ale raději odstěhoval do Francie.

V roce 1976 tam dostihla spravedlnosti i jeho. Byl zavražděn neznámými pachateli ve svém domě. Když objevili jeho tělo,  nemělo ruce ani nohy a bylo značně ohořelé.  Dodnes se neví, jestli se jednalo o pomstu, nebo o ,,náhodný" přepad, která skončila smrtí iniciátora bestiálního masakru u Malméd.

 

Zdroj: historynet.com, fronta.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace