Desítky strojů Panzer v Bulharsku. Fascinující připomínky druhé světové války

Desítky strojů Panzer v Bulharsku. Fascinující připomínky druhé světové války
Autor fotografie: Screenshot/YouTube
12 / 02 / 2018, 16:30

Během druhé světové války, kdy se Bulharsko přidalo k silám Osy proti Sovětskému svazu, dostalo od svého německého spojence Německa množství obrněné techniky.

Celkově bylo do Bulharska dodáno 97 tanků Panzer IV., přibližně 100 kusů útočného děla Stug III. a několik stíhačů tanků Jagdpanzer IV.

Drtivá většina dodaných útočných děl Stug III. byla verze ausf. G, těch Němci vyrobili téměř 7 500. Tato verze využívala korbu tanku Pz III. ausf. M. Stroje vyráběné od července 1942 do července 1944 měly o 30 mm zesílený čelní pancíř, pozdější verze jej měly od léta 1944 zesílený o 80 mm.

Po válce bylo přibližně 100 kusů německé techniky ,,zakopáno" na bulharské jihovýchodní hranici s Tureckem v rámci obranných pozicí a jako odstrašující prostředek během studené války na jižním křídle NATO.

V roce 1974 ,,zakopala'' bulharská armáda dalších 100 sovětských tanků T-34, které už v té době začínaly být zastaralé a tudíž i nadbytečné.

Když končila v roce 1991 studená válka, armáda ponechala tyto tanky i s jejich bunkry opuštěné a nestřežené. Toho však využili lupiči, kteří na ně nezapomněli. Postupně rozkradli a rozprodali většinu této techniky, která se nacházela na hranicích. Na své si tak přišli sběratelé německé techniky z celého světa.

Zlom nastal v roce 2007, kdy si bulharská armáda začala uvědomovat skutečnou cenu této techniky. Postupně začala techniku renovovat  a některé stroje byly prodány za stovky tisíc dolarů.

Jeden z renovovaných strojů byl i Jagdpanzer IV L/48, kterých je na cestě už jen 6. Zdroj: Warshistoryonline.com

                  

Tagy článku