Desítky let opuštěná americká základna s jaderným reaktorem se vynořuje z ledu

Desítky let opuštěná americká základna s jaderným reaktorem se vynořuje z ledu
Autor: By US Army - US Army, Public Domain|Popisek: Mobilní jaderný reaktor
23 / 12 / 2019, 16:00

Americká vojenská základna původně napájená mobilním jaderným reaktorem, která byla pohřbena desítky let pod ledem v Grónsku včetně radioaktivního materiálu se nyní kvůli změně klimatu vynořuje na povrch.

Takzvaný Camp Century měl podle amerických vojáků zůstat na věky pohřben pod příkrovem ledu. Ten ale nyní začíná tát a hrozí tedy situace, že zanechané toxické a radioaktivní látky se vynoří na povrch a znečistí životní prostředí. Jedná se o 200 000 litrů nafty, 240 000 litrů splašků a odpadních vod, neznámé množství radioaktivníh chladiva, které tam zbylo po jaderném reaktoru.

Základna byla postavena v roce 1959 pod povrchem severozápadního Grónského ledového příkrovu v nadmořské výšce 2000 metrůa byla zde studována možnost odpalovat balistické rakety z šachet pod povrchem ledu proti Rusku, nebo lépe řečeno tehdejšímu SSSR. Krycí název Projekt Iceworm skrýval v konečné fázi síť mobilních jaderných raketových odpalovacích míst, skrytých pod ledovým příkrovem, aby byly rakety středního doletu co nejblíže k nepříteli. Tento cíl byl ale zamlčen i před dánskou vládou, které byl představen pouze Camp Century, který vláda odsouhlasila. Oficiálně se zde měl testovat mobilní jaderný reaktor a stavební podmínky v arktických oblastech.

Projekt Iceworm měl mít systém tunelů o celkové délce 4 000 kilometrů a na SSSR měl být schopen vyslat až 600 jaderných střel.

V Camp Century žilo a pracovalo až 200 členů vojenského personálu, nazývaných Iceworms (ledoví červi), kteří žili v ledu, který tvořil základnu.

V roce 1967 byla základna opuštěna s minimálním vyřazením z provozu, protože se věřilo, že díky neustálemu sněžení už nemá šanci nic ohrozit a bude natrvalo konzervována v ledu, což v té době nebyla neobvyklá praxe. Jaderný reaktor PM-2A byl odstraněn.

Camp Century a další základny byly zřízeny na základě smlouvy mezi Dánskem a USA, která ale měla implicitní předpoklad, tedy že zůstane sněžit.

William Colgan, klimatolog a vědec zabývající se ledovci k tomu říká: "Musíme říct, že základna není pohřbená v ledu navěky. Možná v tomto století  začne roztávat."

Klimatické simulace Colgana naznačují, že podmínky pro tání Camp Century nastanou pravděpodobně již v roce 2090 a poté začne nebezpečný odpad roztávat a šířit se po okolí. Může s katastrofálními důsledky zasáhnout i oceán.

V případě této blížící se ekologické katastrofy ale už nejde jen o Dánsko a USA. Grónsko je nyní samosprávné území a Kanada je od Camp Century vzdálena pouhých 400 kilometrů. Podle Colgana tak dochází k mezinárodnímu a vícegeneračnímu problému, který je představován změnou klimatu.

Camp Century ale není jedinou nebezpečnou "skládkou odpadu" pohřbenou pod ledem. Základny z dob Studené války jsou po celé oblasti Arktidy a podle Colganu je nutné, aby USA a NATO demonstrovaly dobrou vůli a odpovědnost za staré základny.

Když nyní navštívíte místo, kde je základna Camp Century, naleznete ploché a bílé místo. Nemusí to tak ale zůstat navždy a toxický materiál se objeví na povrchu.

Zdroj: Motherboard

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace