Diplomat, který působil i v Praze. ,,Japonský Schindler" zachránil tisíce evropských Židů

Diplomat, který působil i v Praze. ,,Japonský Schindler&quote; zachránil tisíce evropských Židů
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Chiune Sugihara
10 / 07 / 2018, 10:00

Chiune Sugihara byl japonským diplomatem, který za druhé světové války zachránil tisíce Židů.

Zachráncům Židů za druhé světové války se obvykle říká skromní hrdinové. Jedním z nich byl i japonský diplomat, jehož jméno upadlo v zapomnění. Chiune Sugihara, který byl znám pod přezdívkou Sempo, zachránil tisíce evropských Židů, kteří byli bezprostředně ohroženi nacistickým režimem.

psali jsme: ,,Bolivijský Schindler" zachránil několik tisíc Židů. Nikdo o jeho hrdinství nevěděl

Sugihara jim obstarával potřebné dokumenty a pasy, aby mohli vycestovat do Japonska. Sugihara nepřejal nacistickou antisemitskou doktrinu, kterou se Hitler snažil vštěpit nejen Japonsku. Tuto zvrácenou exterminační politiku však Japonsko nepřijalo za svou, což v mnoha směrech usnadnilo Sugiharovu záchrannou akci na pomoc evropským Židům.

Sugiharu ,,zavál" osud na ministerstvo zahraničí v roce 1919 a jeho první významnější diplomatickou zastávkou byl čínský Charbin. Brzy se obratný diplomat naučil dobře německy a rusky a stal se odborníkem na Rusko. V roce 1939 byl přidělen do litevského Kaunasu jako vicekonzul. Měl odsud monitorovat sovětsko-německé vztahy.

psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

Po napadení Polska nacistickým Německem mnoho Židů uprchlo právě do Litvy, aby se zde ukrylo. Nemálo uprchnuvších Židů žádalo také o výstupní víza na japonském konzulátu, nicméně japonská vláda měla nastavenou velmi striktní imigrační politiku. Povolení bylo uděleno těm Židům, kteří prošli příslušnými imigračními procedurami a měli s sebou dostatek peněz. To mnoho Židů znevýhodňovalo. Brzy se tak do ,,hry" vložil Sugihara, který začal jednat na vlastní pěst.

Od července do září 1940 Sugihara ignoroval všechna nařízení a instrukce, které přicházely z ministerstva zahraničí a zhotovoval pro Židy potřebné dokumenty a víza pro co nejvíce žadatelů. Jednal se sovětskými zástupci o tom, aby Židé mohli cestoval přes transsibiřskou magistrálu. Sugihara se tak brzy stal mezi židovskou komunitou v Litvě velmi známým a respektovaným pro své úsilí. Byl jimi vnímán jako ,,vítěz" nad byrokracií a neochotou úřadů.

psali jsme: Antisemitismus na německých školách. Židé odhlašují svoje děti ze státních škol

Když byl japonský konzulát uzavřen a Sugihara byl evakuován, stačil ještě na poslední chvíli při cestě na vlak vydat několik víz. A když už byl ve vlaku, házel dokonce z okna vyhotovené dokumenty mezi dav. 

Je těžké říci, kolik Židů uprchlo z Litvy díky ,,horlivému" Sugiharovi. Odhaduje se, že japonský diplomat stačil vydat kolem 6 000 potřebných víz. Pomohl tak tisícům Židům, o jejichž další životy se navíc velmi živě zajímal. Zbytek války strávil Sugihara na diplomatických postech v Praze či Bukurešti. Do Japonska se vrátil v roce 1946. Když byl tázán, proč Židům a dalším uprchlíkům pomáhal, odpověděl: ,,Dělal jsem to proto, že jsem měl s těmi lidmi soucit. Chtěli jít pryč, tak jsem jim dal víza," 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace