Divoké prase vs. F-16 – 1:0 pro zvíře

Divoké prase vs. F-16 – 1:0 pro zvíře
Autor: By Asuspine - commons file, CC BY-SA 4.0|Popisek: F-16BM
07 / 02 / 2021, 10:00

Čtvrtek 1. ledna 1987 se stal osudným jednomu ze 40 strojů F-16, kterými Pákistán na konci 80. let minulého století disponoval. Ten den se na letecké základně Sargodha asi 200 kilometrů od Islámábádu střetla stíhačka během startu s divokým prasetem na startovací dráze a explodovala.

První zprávy o tomto střetu přinesly anglicky psané pakistánské noviny The Nation, nebylo uvedeno, zda pilot nebo prase srážku přežili. Pákistánský vojenský mluvčí uvedl, že zpráva byla „nekorektní“, ale když byl požádán o komentář, odmítl se podrobněji vyjádřit s tím, že je vázán mlčenlivostí.

The Nation uvedl, že příďové kolo stíhacího letadla bylo uraženo po nárazu na divočáka. Sargodha je v bohaté zemědělské oblasti, kde je hojně divočáků.

Letadlo s uraženým podvozkem klouzalo neřiditelně po přistávací dráze a začalo hořet. Noviny uvedly, že se stroj „změnil na ohnivou kouli a byl úplně zničen“.

Pákistán získal 40 F-16 ze Spojených států, aby posílil své obranné síly kvůli masivní sovětské vojenské přítomnosti v sousedním Afghánistánu. Odhaduje se, že v Afghánistánu bylo v té době 115 000 vojáků SSSR, aby pomohli komunistické vládě bojovat proti muslimským partyzánům.

Nesnáze F-16 ve službách Pákistánu ale rozhodně ten rok neskončily, kromě srážky s divočákem, došlo ten rok v dubnu k „friendly fire“, kdy velitel Amjad Javed sestřelil omylem svého wingmana…

V 80. letech přišel Pakistán celkem o 3 F-16, v 90. letech dokonce o 5 strojů. Po roce 2000 byla hlášena pouze 1 nehoda 17. července 2009.

Zdroj: AP, LA Times, Geo.tv

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace