Dmitrij Donský - carská loď, která údajně vezla tuny zlata, nalezena u pobřeží Jižní Koreje

Dmitrij Donský - carská loď, která údajně vezla tuny zlata, nalezena u pobřeží Jižní Koreje
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Dmitrij Donskoj
04 / 09 / 2018, 10:00

Vrak ruské lodi Dmitrij Donský potopené během rusko-japonské války před 113 roky byl nalezen v půlce července letošního roku poblíž ostrova u Jižní Koreje mezinárodním týmem potápěčů. Ti věří, že se na palubě lodi nachází 200 tun zlata a mincí v hodnotě 13 miliard dolarů. Informaci přinesl britský deník Telegraph.

Křižník ruského carského námořnictva Dmitrij Donský klesl ke dnu v roce 1905 během bitvy u Cušimy , tedy konečné porážky ruského námořnictva během války s japonským soupeřem. Donský byl během bitvy těžce poškozen a jeho kapitán údajně potopil loď sám, aby zajistil, že se Japonci nezmocní 5 500 boxů se zlatými pruty a mincemi, které měla jeho loď na palubě.

psali jsme: Yamashitovo zlato: Padl největší poklad světa do rukou USA?

15. července společný tým odborníků z Jižní Koreje, Spojeného království a Kanady objevil vrak. Loď o výtlaku 5 800 tun byla nalezena necelé 2 kilometry od pobřeží jihokorejského ostrova Ulleungdo a více než 400 metrů pod hladinou moře.

Tým použil dvě průzkumné ponorky s posádkou na zachycení záběrů lodi. Ta byla identifikována jako Dmitrij Donský, když jeden z reflektorů ponorky osvítil jméno lodi, napsané cyrilikou na zádi.

psali jsme: Video: Bitevní loď HMS Nelson

Společnost Shinil Group, námořní záchranná společnost se sídlem v Soulu, již několik let hledala místo vraku, než letos dala dohromady mezinárodní tým.

Záběry pořízené ponorkami ukazují děla, palubní děla, kotvu a kormidelní kolo zakryté více než stoletým nánosem.

"Trup lodi byl vážně poškozen palbou, záď byla prakticky odlomena, a přesto jsou lodní paluba a boky dobře zachovány," uvedla Shinil Group ve svém prohlášení.

Dmitrij Donský byl postaven v Petrohradě a spuštěn na vodu v srpnu 1883. Navržen byl jako pancéřový křižník určený k boji s obchodními loděmi protivníka tzv. commerce raider, operovala převážně ve Středozemí a na Dálném východě.

Posádka lodi Dmitrij Donskoj

Loď byla přidělena k ochraně dopravních lodí plujících v zadní části formace během bitvy u Cušimy v květnu 1905. Z 591 členné posádky bylo asi 60 zabito a 120 zraněno předtím, než kapitán zakotvil u ostrova Ulleungdo a rozkázal svým mužům vylodit se na břeh. Následujícího rána se loď potopila a Japonci uvěznili zbytek posádky.

psali jsme: Komu připadl sovětský zlatý poklad z britského křižníku HMS Edinburgh?

Shinil Group uvedla, že plánuje vyzvednout loď v říjnu nebo listopadu s plánem poskytnout Rusku polovinu zlata z lodi. Je ovšem otázka, zda tolik zlata na lodi vůbec je, Donský byl poměrně malá loď, která si vezla 1600 tun uhlí, 500 námořníků a zbraně.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ati

 

Tagy článku