Dnes od 18.00 se koná mše za Otce vlasti

Dnes od 18.00 se koná mše za Otce vlasti
29 / 11 / 2017, 08:30

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě dnes od 18.00 proběhne mše za císaře a krále Karla IV.

Je tomu přesně 639 let, co mnohokrát v bitvách zraněný válečník Karel IV. zemřel v posteli na zápal plic. Přestože císaře trápila dna projevující se bolestí kloubů, byl císař v posledním roce svého života ve svých 62 letech velmi aktivní. V roce 1378 například navštívil Paříž, aby řešil krizi křesťanstva, která vyvrcholila papežským schizmatem. A i v tomto posledním roce svého bytí na této francouzské výpravě získal poslední ze svých několika královských hodností, a to burgundskou královskou korunu. Mimo toho, že byl králem českým, burgundským, se málo ví i o jeho královské koruně italské, kterou získal v Miláně ikdyz s tímto mocným městským státem v mladí bojoval.

psali jsme: Dnes slavíme 685 let od první bitvy Karla IV.

Zápal plic se u císaře rozvinul jako komplikace zlomeniny krčku stehenní kosti, která jej upoutala na lůžko. Jak ke zlomeně přišel můžeme jen spekulovat, přesto svědčí o tom, že císař a král česky nelenil a byl i ve svých 62 letech velmi aktivní. Rektor pařížské univerzity Čech Vojtěch Rankův z Ježova, který pomáhal Karlu IV. vytvořit první středoevropskou univerzitu (Univerzitu Karlovu), ve své pohřební řeči nad rakvi císaře poprvé nazval Karla IV. Otcem vlasti. Toto osloveni mu zůstalo dodnes.

Pokud si chcete tohoto největšího Čecha připomenout, můžete dnes navštívit katedrálu, kterou se svým otcem Karel IV. založil a kde je i pohřben.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku