Dnes od 18.00 se koná mše za Otce vlasti

Dnes od 18.00 se koná mše za Otce vlasti
29 / 11 / 2017, 08:30

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě dnes od 18.00 proběhne mše za císaře a krále Karla IV.

Je tomu přesně 639 let, co mnohokrát v bitvách zraněný válečník Karel IV. zemřel v posteli na zápal plic. Přestože císaře trápila dna projevující se bolestí kloubů, byl císař v posledním roce svého života ve svých 62 letech velmi aktivní. V roce 1378 například navštívil Paříž, aby řešil krizi křesťanstva, která vyvrcholila papežským schizmatem. A i v tomto posledním roce svého bytí na této francouzské výpravě získal poslední ze svých několika královských hodností, a to burgundskou královskou korunu. Mimo toho, že byl králem českým, burgundským, se málo ví i o jeho královské koruně italské, kterou získal v Miláně ikdyz s tímto mocným městským státem v mladí bojoval.

psali jsme: Dnes slavíme 685 let od první bitvy Karla IV.

Zápal plic se u císaře rozvinul jako komplikace zlomeniny krčku stehenní kosti, která jej upoutala na lůžko. Jak ke zlomeně přišel můžeme jen spekulovat, přesto svědčí o tom, že císař a král česky nelenil a byl i ve svých 62 letech velmi aktivní. Rektor pařížské univerzity Čech Vojtěch Rankův z Ježova, který pomáhal Karlu IV. vytvořit první středoevropskou univerzitu (Univerzitu Karlovu), ve své pohřební řeči nad rakvi císaře poprvé nazval Karla IV. Otcem vlasti. Toto osloveni mu zůstalo dodnes.

Pokud si chcete tohoto největšího Čecha připomenout, můžete dnes navštívit katedrálu, kterou se svým otcem Karel IV. založil a kde je i pohřben.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace