Dnes slavíme 685 let od první bitvy Karla IV.

Dnes slavíme 685 let od první bitvy Karla IV.
Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 11 / 2017, 20:45

Otci vlasti bylo teprve 16 let když v Itálii 25. 11. 1332 zvítězil nad koalicí Milána a dalších severoitalských měst - Milána, Verony, Ferrary a Mantovy. Vedl vojsko 200 rytířů a asi 6 000 pěšáků. Ve své první bitvě obstál více než se ctí. Bojoval tak urputně, že pod sebou ztratil svého válečného koně a byl zraněn.

Jeho vojáci zajali řadu nepřátelských rytířů, za které dle tehdejších válečnických pravidel získal vysoké výkupné. Karel IV díky vítězné bitvě pod hradem San Felice udržel Lucemburské panství v severní Itálii, kterého byl na přání svého otce, českého krále Jana Lucemburského správcem. Stopy Karla IV nalezneme v severní Itálii dodnes. Například založil pevnost a dnešní město Montecarlo, které chránilo jeho panství před mocným Milánem. Na hlavní třídě městečka místní obyvatelé dodnes hrdě vystavují znaky českého království k poctě svého zakladatele. Při návštěvě města je možné navštívit i gotický hrad založený naším velkým králem.

Montecarlo

Karel IV na svou první bitvu nikdy nezapomněl. U San Felice zvítězil v den svátku svaté Kateřiny a od té doby ji přijal jako svoji oblíbenou světici. Například ji zasvětil svoji osobní kapli na Karlštejně. Do této kaple směl vstoupit pouze král, a když zde rozjímal a modlil se, bylo mu do kaple podáváno jídlo zvláštním otvorem, aby panovníka v kapli nikdo nerušil.

Psali jsme: Žízeň a obdivuhodné gesto Saladina. Před 830 lety začala klíčová bitva u Hattínu. Muslimové dobyli zpět Jeruzalém

Karel IV. se na svátek svaté Kateřiny stal rytířem, na kterého byl s dalšími mladými válečníky po vítězné bitvě pasován. Karla IV. známe spíše jako důstojného otce vlasti zakladatele první středoevropské univerzity, Karlova mostu, Nového Města pražského atd. Již méně je znám jako slavný rytíř své doby, který na mnohých kolbištích Evropy lámal dřevce svých protivníků a srdce krásných žen. Když profesor Vlček studoval v minulém století ostatky velikého císaře, našel na jeho kostře velké množství zhojených sečných ran i zlomenin, které všechny pocházely z rytířských klání a bitev. Karel IV. byl důstojným nástupcem velkých válečníků na českém trůně.

Psali jsme: Indie chce postavit dvěstěmetrovou sochu středověkého krále. Bude stát neuvěřitelných 530 milionů dolarů

Jeho otec Jan Lucemburský byl znám po celé Evropě heslem: "Bez boha a krále českého nesvede se v boji ničeho!"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace