Dny NATO 2018 - historická technika a vojenská historie (1918-1945)

Dny NATO 2018 - historická technika a vojenská historie (1918-1945)
Autor: www.natodays.cz|Popisek: T-34/85 na Dnech NATO
13 / 09 / 2018, 16:00

Na letošních Dnech NATO bude kromě nepřeberného množství moderní a nejmodernější vojenské techniky také k vidění technika historická, a to jak ve statických, tak dynamických ukázkách. Bude rozdělena do čtyř tématických okruhů: 1918-1938, 1939-1945, US Army Camp 1939-1945 a Letecká technika.

Období let 1918 až 1938 bude zastoupeno ukázkami repliky jednověžového obrněného automobilu Austin z první světové války, jemuž legionáři přezdívali "Juráš". Jan Queisner, konstruktér a stavitel stroje na svém webu píše: "V roce 1918 se podařilo příslušníkům 1. pluku čs. legií v Rusku ukořistit nepřátelský vlak na nádraží v Penze. Součástí vlaku byl i plošinový vůz s jednověžovým Austinem. Tak začala kariéra tohoto broněviku v legiích. Ihned byl zařazen do stavu a nasazen do bojů s bolševiky. Podle ruského vzoru mu legionáři dali jméno „JURÁŠ“, které nesl na bocích věže. Službu v legiích ukončil v roce 1920, kdy byl před odjezdem vojska z Vladivostoku prodán."

Psali jsme: Dny NATO letos nabídnou i historický kemp a Janáčkovu filharmonii

Kromě Juráše bude předveden kanón Krupp, valník Tatra z roku 1938, a také tančík vz. 33, což bylo malé obrněné bojové vozidlo, které v počtu 70 kusů přijala do své výzbroje prvorepubliková Československá armáda, která jich několik nasadila k podpoře pěších jednotek při bojích proti Freikorpsu v oblastech henleinovských povstání a v březnu 1939 při obraně Podkarpatské Rusi proti Maďarům. A také lehký tank Praha LT vz. 38 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Období 2. světové války bude zastoupeno dynamickou i statickou ukázku tanku T-34/85 v kamufláži z období ostravsko-opavské operace, a číslem 534, jež je připomínkou tanku se stejným věžovým číslem a výrobním číslem 4120653, který byl zařazen do výzbroje 1. čs. samostatné tankové brigády v únoru 1945 a sloužil v bojích do 16. dubna, kdy byl pro poškození vyřazen. Dále návštěvníci uvidí Dodge WC 51, americký nákladní automobil-nosič zbraní, který byl vyvážen také do SSSR a několik jich měla ve stavu také československá samostatná obrněná brigáda a 1. československý armádní sbor. Dále sovětský terénní automobil GAZ 67 "Čapajev" nebo sovětský motocykl Dněpr M-72.

V táboře druhoválečné americké armády bude vystaven šestikolový průzkumný obrněný vůz M8 Greyhound, polopásový obrněný transportér M2/M3 Halftrack (ve verzi M2 jako dělostřelecký tahač, M3 jako vozidlo pro přepravu pěchoty), 2,5tunový nákladní automobil GMC CCKW ve verzi 353 s otevřenou kabinou a oběžným kruhem pro kulomet, dva automobily Dodge ve verzích WC 52 (nosič zbraní s navijákem) a WC 57 (velitelský vůz s navijákem), a Jeep Willys MB.

Psali jsme: USA budou zvláštním partnerským státem nadcházejících Dnů NATO, prohlásil americký velvyslanec

Mezi historickou leteckou technikou budete moci obdivovat sovětský stíhací letoun Jak-3, považovaný za jeden z nejlepších své doby, předválečný československý stíhací letoun Avia B-534, který se v bulharských barvách v roce 1943 (ne)utkal s americkými těžkými bombardéry B-24, repliku letounu Supermarine Spitfire Mk. IX a v letecké ukázce také Spitfire verze L.F. Mk. XVI E.

Techniku doplní přítomnost členů klubů vojenské historie, historická polní nemocnice, ukázky výstroje a výzbroje. Na Dnech NATO můžete také navštívit stan LEX – sdružení na ochranu práv majitelů zbraní, seznámit se s vývojem problematiky zbraňové legislativy, podepsat petice, nebo si zastřílet na laserové střelnici.

Psali jsme: Společné prohlášení LEX a ISVHČR – o vládním nařízení a o malé novele

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace