Do atomové propasti: přehlídka jaderných vraků druhé světové války v atole Bikini

Do atomové propasti: přehlídka jaderných vraků druhé světové války v atole Bikini
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
10 / 10 / 2019, 13:00

Mezi lety 1946 a 1958 probíhaly zkoušky jaderného programu USA v atole Bikini (část Marshallových ostrovů).

V této oblasti bylo využitých sedm testovacích míst: pod vodou, na útesech či ve vzduchu.

První operace dostala název ''Crossroads'' a jednalo se o první sérii testů, jež byly provedeny, přičemž  vyústily do okamžitého radioaktivního spadu.

Druhá série testů dostala kódové označení operace ,,Castle'' a začala s testovaním termonukleární vodíkové bomby. Americké námořnictvo počítalo se silou 4-8 megatun, ve skutečnosti se síla bomby vyšplhala až na 15 megatun, což bylo tisíckrát více, než měla atomová bomba shozená na Hirošimu 6. 8. 1945.

Americké námořnictvo uspořádalo celkem 95 lodí - křižníky, bojové lodě, ponorky, torpédoborce a mnoho dalších plavidel. Drtivá většina z nich sloužila během druhé světové války. Důvodem této rozmanitosti a počtu lodí bylo ověření, do jaké míry dokáže každá z nich odolat poškození jadernými bombami.

Na palubách lodí bylo umístěné i vojenské vybavení jako například tanky či obrněné transportéry.

Ještě před začátkem jednotlivých testů v oblasti byli místní obyvatelé požádáni, aby se dočasně přestěhovali, nicméně se nikdo zpět domů nevrátil, protože celý atol už byl kontaminovaný.

Během testů bylo odpáleno celkem 23 jaderných zařízení a jejich celková síla byla více než 42 megatun. Mnoho lodí, které se do tohoto testování zařadily, nyní leží na dně oceánu.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com, wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace