Dopis z cestujícího z Titaniku se vydražil za více než 3 miliony korun

Dopis z cestujícího z Titaniku se vydražil za více než 3 miliony korun
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: dopis
23 / 10 / 2017, 13:00

Dopis z Titaniku se podařilo vydražit za 166 000 dolarů (zhruba 3 300 000 korun).

Vzácný dopis, který byl objeven u jedné z mnoha obětí jedné z největší námořních tragédií v dějinách, byl vydražen za více než 3 miliony korun. 

Dopis je jeden z posledních, který ,,přežil" potopení Titaniku 14. dubna 1912. Byl sepsán pasažérem první třídy Alexanderem Oskarem Holversonem, který jej adresoval své matce dva dny před samotnou tragédií, 12. dubna 1912. ,,Pokud všechno půjde dobře, Do New Yorku dorazíme ve středu dopoledne," psal v ještě optimistickém duchu Holverson.

psali jsme: ,,Záchranná mise" slavného režiséra: Chce vrátit 5 500 vyzvednutých předmětů z Titaniku do Belfastu

Ten byl podle historiků bohatým obchodníkem, jenž cestoval do New Yorku, kam měl původně Titanic doplout, se svou ženou Mary Alice, která zkázu luxusního parníku přežila. Dopis byl objeven u Holversona, když jeho těla bylo vyzvednuto ze dna Atlantiku. Dopis pak dostala Holversonova rodina.

související: Potopení lodě Wilhelm Gustloff bylo největší námořní tragédií v dějinách. Zahynulo šestkrát více lidí než na Titaniku

Zajímavé je, že v dopise kromě vzkazu matce Holverson popisuje i známého amerického finančníka a obchodník Johna Jacoba Astora, který námořní katastrofu nepřežil. ,,Vypadá jako každý jiný člověk, i když má miliony," napsal o jedné z mnoha obětí potopení Titaniku.

psali jsme: Mohl za tragédii Titanicu požár?

Andrew Aldridge z aukční síně Henry Aldridge & Son prohlásil, že se jedná o nejvýznamnější dopis, který byl napsán na palubě Titaniku, a jenž se vydražil. ,,Je vzácný po všech stránkách, včetně svého obsahu, historických souvislostí a vzácnosti," řekl Aldridge o dopisu.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.