Dornier Do-24: Německá ,,Catalina na steroidech” bojovala ve druhé světové válce na obou stranách

Dornier Do-24: Německá ,,Catalina na steroidech” bojovala ve druhé světové válce na obou stranách
21 / 06 / 2019, 13:00

Německá firma Dornier přivedla na svět mnoho zajímavých letounů a létající člun Do-24 se řadí mezi jedny z nejlepších. Vypadal jako PBY Catalina ,,na steroidech" a trojmotorový Do-24 sloužil jako námořní a záchranný letoun v několika různých armádách včetně hitlerovského Německa.

Vyrobeno bylo mezi roky 1937 až 1945 celkem 279 kusů a do dnešní doby se dochoval pouhý jeden kus schopný letu. Ale jak je vidět na videu, rozhodně to není žádné ořezávátko...

Stroj klasifikovaný jako létající člun, vznikl jako produkt holandských požadavků a německého inženýrství.

Na svůj první let se Do-24 vydal 3.července 1937 a do služby se dostal v listopadu téhož roku, jeho celokovová konstrukce byla dána požadavky Holanďanů na stroj schopný operovat v holandské Východní Indii, produkce byla zahájena jak v německých, tak v holandských výrobních závodech.

Posádka čítala 5-6 lidí, výzbroj se sestávala ze dvou kulometů MG 15 ráže 7,92 mm a jednoho děla ráže 20 mm MG 151. Stroj mohl nést i bomby.

Produkci v Holandsku ale ukončila nacistická okupace, kdy všechny rozestavěné stroje byly dokončeny již pro službu u Luftwaffe a stroje byly vybaveny motory BMW Bramo, které nahradily motory Wright.

Létající čluny Do-24 se samozřejmě zúčastnily bojů za 2. světové války, kdy nizozemské Do-24 potopily 17.prosince 1942 japonský torpédoborec Shinonome, kdy bomba stroje Do-24 X32 zasáhla zadní sklad munice a 111 metrů dlouhý torpédoborec třídy Fubuki se po explozi potopil nedaleko Sarawaku.

11 strojů se před kapitulaci holandských vojsk ve Východní Indii stáhlo do Austrálie, kde je převzalo RAAF.

Německé Dorniery bojovaly u Oděsy a Sevastopolu, ve Středozemním moři zachraňovala trosečníků z italské bitevní lodi Roma.

Ve službách Španělska tyto stroje létaly až do roku 1969!

 

Zdroj:  Military factory

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace