,,Doufám, že kat je odborník, protože mám velmi štíhlý krk,“ bála se královna Anna Boleynová před popravou

,,Doufám, že kat je odborník, protože mám velmi štíhlý krk,“ bála se královna Anna Boleynová před popravou
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Henry_VIII_and_Anne_Boleyn.png|Popisek: Jindřich VIII. a Anna Boleynová
19 / 05 / 2018, 13:00

Manželka významného anglického krále Jindřicha VIII. Anna Boleynová vyřkla tato slova těsně před popravou 19. května 1536.

Anna Boleynová byla anglickou královnou, matkou královny Alžběty I. a druhou manželkou Jindřicha VIII. Ten se později neoblíbené královny zamiloval ve 20. letech 16. století poté, co se vrátil ze služby z francouzského dvora. Dlužno říct, že Anna Boleynová nebyla zrovna vybraným symbolem krásy. 

psali jsme: Krutý osud švagra krále Eduarda II. Za popravou Huga Despensera mladšího byla zrada

Měla přebývající prst na ruce, který se snažila umně skrývat. Proto se jí také přezdívalo ,,šestiprstá čarodějnice". Nicméně určité charisma měla dané elegantní a dlouhou šíjí a navíc byla velmi inteligentní, což Jindřichovi VIII. zřejmě imponovalo.

Jindřich VIII. chtěl navíc sňatkem s Annou Boleynovou dosáhnout toho, aby mu pozdější královna konečně porodila syna, což se s Kateřinou Aragonskou, které již bylo 40 let, nepodařilo. Brzy po sňatku se narodila dcera, Alžběta (1533), později jedna z nejvýznamnějších anglických panovnic. Jindřich VIII. se sice mužského potomka dočkal, jenže ten zemřel těsně po svém narození.

psali jsme: Strašný osud královraha: Zabil Richarda Lví srdce, nakonec ho stáhli z kůže

Po narození dcery Alžběty a této tragické události začaly Jindřichovy city k Anně postupně uvadat, což bylo způsobeno zejména jeho častými zálety (měl celkem šest manželek). Manželství nebylo šťastné i proto, že se Jindřich VIII. nedočkal syna. V králi po čase náhla vzplanul cit ke dvorní dámě Jane Seymourové, do níž se zamiloval. A Anna začala jaksi překážet.

Král tak se svými rádci přemýšlel, jak se ji zbavit. Rozhodl se ji obvinit z krvesmilstva, cizoložství a zrady, konspirace proti králi a nebohou královnu uvrhl do vězení v Toweru. Bylo jasné, že konečným soudem pro královnu bude nakonec poprava. I když se podle většiny historiků nedopustila toho, z čeho byla obviněna, na jejím smutném konci to nic neměnilo.

psali jsme: Maxmilián I. Mexický: císař, který skončil před popravčí četou

19. května 1536 předstoupila před kata a měla pronést svá poslední slova: ,,Doufám, že kat je odborník, protože mám totiž velmi štíhlý krk.“ Pak se už kat chopil meče a královnu popravil. Den po popravě se Jindřich VIII. zasnoubil se svou novou ,,favoritkou" Jane Seymourovou, kterou si později vzal za ženu. Třetí manželka ,,zlovolného" krále mu konečně porodila vytouženého syna.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.