Douglas A-4 Skyhawk: Fantom studené války zůstává ještě 67 let po prvním letu ve výzbroji některých států

Douglas A-4 Skyhawk: Fantom studené války zůstává ještě 67 let po prvním letu ve výzbroji některých států
Autor fotografie: US Navy, volně k použití|Popisek: Stroje Douglas A-4 Skyhawk na palubě letadlové lodi USS Hancock
27 / 08 / 2021, 16:00

Douglas A-4 Skyhawk představuje úspěšný námořní podzvukový letoun, který byl nasazen v celé řadě konfliktů během studené války.

Když v létě roku 1967 vypukla tzv. opotřebovací válka (1967-1970) mezi Sovětským svazem podporovanou arabskou koalicí Egypta, Jordánska, Sýrie a Organizace pro osbovození Palestiny na jedné straně a Izraelem na straně druhé, byl hlavním izraelským bitevním letounem americký Douglas A-4 Skyhawk. Spojené státy jeho dodávkami kompenzovaly francouzské zbrojní embargo po šestidenní válce, v jehož důsledku Izrael nedostal již zaplacené stíhací bombardéry Mirage 5.

Skyhawk je jednomístný jednomotorový námořní podzvukový letoun, jehož vznik sahá do počátku 50. let. Na pěti závěsnících mohl nést protizemní i protivzdušnou výzbroj v celkové hmotnosti přesahující nosnost druhoválečných strategických bombardérů B-17.

Útočné letouny Douglas A-4 Skyhawk sehrály významnou roli v řadě horkých konfliktů studené války. Kromě opotřebovací války je Izrael nasadil účinně během následující války jomkipurské, americké námořnictvo a námořní pěchota je nasazovaly ve Vietnamu, a velmi úspěšná byla padesátka těchto strojů v argentinských barvách během falklandské války. Argentinské Skyhawky potopily nebo poškodily řadu britských torpédoborců a fregat.

Největším zahraničním uživatelem těchto strojů byl Izrael, který jich od roku 1966 pořídil pro své letectvo 263 kusů. Byly nasazované v protizemních útočných misích, ale v květnu 1970 se plukovníku Dotanovi podařilo sestřelit nad jižním Libanonem také dva MiGy-17, jednoho řízenou střelou, druhého palbou 30mm kanónu. Tři izraelské letouny byly naopak sestřeleny egyptskými MiGy-21 a dva sovětskými piloty na stejných stojích, právě během opotřebovací války.

Pro Izrael byla vyvinuta mj. speciální verze označená jako A-4H. Od amerických A-4E se lišila dokonalejší avionikou a silnějším motorem J52-P-8A. Namísto 20mm kanónů colt Mk.12 také nesly účinnější 30mm kanóny DEFA, a ve službě prošly dalšími vylepšeními, mj. prodloužením výfuku, který pak letounu poskytoval lepší ochranu proti tepelně naváděným střelám země-vzduch. Vývoj pokračoval variantou A-4N, která byla postavena na A-4M americké námořní pěchoty.

Izraelské Skyhawky byly stahovány ze služby u bojových jednotek teprve od října 2008, kdy je v jejich rolích postupně nahradily stroje F-16 – poslední bojový let absolvovaly A-4 v roce 2012, kdy shazovaly letáky nad pásmem Gazy. Poslední letouny byly stažené 13. prosince 2015, tedy po bezmála půlstoletí v izralské službě, a více než šest desítek let od svého prvního letu, který proběhl 22. června 1954.

Americká námořní pěchota své Skyhawky vyřadila v roce 1998, námořnictvo v roce 2003, a minimálně do roku 2025 s nimi počítá letectvo Brazílie. Mezi roky 1954 a 1979 bylo postaveno 2960 kusů. Letoun však dosud používá řada dalších států také v roli cvičného stroje.

Zdroj: britannica.com, Wikipedia

Tagy článku