Už nemůžeš? Šlehni si. Armádní tradice drog trvající 3 000 let

Už nemůžeš? Šlehni si. Armádní tradice drog trvající 3 000 let
Autor fotografie: Philippa Willitts / Flickr|Popisek: Tablety (ilustrační foto)
26 / 09 / 2024, 10:15

Vojáci, kteří byli posilněni nejen alkoholem, ale také všemožnými návykovými látkami, drogami, měli být tajným trumfem armád po celém světě. Řeč je nejen o německém wehrmachtu za druhé světové války.

Alkohol a nejrůznější návykové látky se ve vojenství používaly od nepaměti. Cílem drog bylo nabudit vojáka k vyšším výkonům na bojišti, zlepšit jeho morálku a posílit ho pro porážku nepřítele. Alkohol byl „věrným společníkem" už starých Řeků a Římanů, kteří šli do bitvy nezřídka opilí. Domnívali se, že právě alkohol odbourá stres z nastávajících bojů a pomůže jim také nepřítele snadněji překonat. Nicméně není asi potřeba dodávat, že Řekové i římské legie to kolikrát s alkoholem přehnali, a tak se nakonec v mnoha případech ukázali být na bojišti zcela nepoužitelnými. 

 

Renesance alkoholu jako vojenské drogy v 19. století

 

Mnohem později, koncem 19. století, vyžadovala britská armáda pro své vojáky pravidelné dodávky alkoholu, hlavně rumu. Teprve první světová válka však byla konfliktem, kde se poprvé masověji rozšířily návykové látky, hlavně kokain. Ten se stal brzy populární, a to nejen mezi německými či francouzskými piloty, ale také mezi příslušníky expedičních sborů, kanadské pěchoty atd. Jako na drogu v dnešním slova smyslu se na kokain nepohlíželo. Spíše se koukain nejen vojáky, ale také širokou veřejností, chápal jako povzbuzující prostředek, který měl ve vojáka „správně navnadit" do bitvy. 

Ve druhé světové válce zas hrál mezi německými vojáky prim pro změnu pervitin. Není bez zajímavosti, že sám Adolf Hitler by se dal dnešním pohledem označit za narkomana, kterému jeho osobní lékař Theodor Morell aplikoval bezpočet drog, aby mohl vůbec běžně fungovat. Hitler byl sám závislý na kokainu, pravidelně bral různé druhy opiátů či steroidy. Třetí říše věřila účinkům pervitinu, a, tak před začátkem války wehrmacht objednal 35 milionů pervitinových tablet, které měly zásadní vliv především při invazi nacistů do západní Evropy. 

             Německé tablety pervitinu v roce 1939

Tuto drogu začalo Německo vyrábět ještě před válkou ve velkém množství ve formě pilulek. Na pervitinu byly také například jednotky SS v bitvě o Pointe du Hoc 6. června 1944, kdy Spojenci provedli největší námořní invazi v dějinách. Pervitin však používali před samotnou akcí i piloti japonských sebevražedných letounů kamikaze. V tomto případě se jednalo o zvýšenou dávku, protože piloti věděli, že jdou na jistou smrt. Pervitin a heroin však používali i finští vojáci, kteří svedli existenční bitvu se Sověty v Zimní válce. Mezi ně patřil také Aimo Koivunen, který dokázal na pervitinu bez jídla a pití v otřešných zimních podmínkách Finska vydržet sám neskutečných čtrnáct dní. 

 

Drogy za druhé světové válce také u spojenců 

 

Drogy se za druhé světové války objevily i v britské armádě. Svým vojákům je například rozdával polní maršál Bernard Montgomery. V době snah vytlačit německá vojska ze severní Afriky v roce 1942 rozdával příslušníkům své jednotky methylamfetamin. Američané používali také nejrůznější návykové látky. Populární byly amfetaminy, konkrétně benzedrin, který si rozdělovaly posádky amerických bombardérů. V pozdějších fázích války je však fasovala i pěchota. Dnes už není také žádným tajemstvím, že drogy užívali američtí vojáci ve Vietnamu. Běžným „doplňkem" byla marihuana, někteří vojáci byli také pod vlivem heroinu a další vojáci užívali různé opiáty. Asi není nutno se zmiňovat o všudypřítomném alkoholu, který tekl proudem. Drogy měly snížit stres vojáků, posílit jejich bdělost či ostražitost a také výdrž v nehostinných vietnamských džunglích. 

 

Drogy v americké armádě i na Ukrajině

 

I nyní vojáci používají alhokol, drogy a nejrůznější stimulanty ke zvýšení výkonu na bojišti, akorát se o tom veřejně nehovoří. Není jistě bez zajímavosti, že pití, tabák a užívání nelegálních drog je například v dnešní americké armádě běžné. Spotřeba alkoholu v americké armádě je podle údajů Národní agentury veřejného zdraví USA (CDC) z let 2013–2017 vyšší než v jakékoli jiné profesi či odvětví. Množství nezávislých zdrojů, ale také videa kolující na sociálních sítích dokládají skutečnost, že drogy jsou na válečné frontě na Ukrajině především pro ruské vojáky důležitou oporou, která jim pomáhá vyrovnat se s tvrdou realitou na bojišti. 

Především deriváty pervitinu a dalších stimulantů jsou však také hojně užívány na Blízkém východě různými polovojenskými a teroristickými skupinami. IDF na podzim roku 2023 zveřejnila fotografie dokládající, že členové Hamásu, kteří v říjnu napadli kibucy na jihu Izraele, pro psychickou podporu použili drogu Captagon. Právě Captagon je označován za „drogu džihádu" především kvůli svému spojení s Islámským státem. Alkohol a drogy tak nepochybně zůstanou i nadále „stálými společníky" vojáků na světových bojištích. 

 

 Autor: Petr Duchoslav

Zdroj: The Guardian

Tagy článku

-->