Druhá světová válka: Den sil podpory AČR – Cihelna 2018

Druhá světová válka: Den sil podpory AČR – Cihelna 2018
Autor: Michaela Wecker|Popisek: Cihelna 2017
31 / 07 / 2018, 16:15

Každý rok v druhé půli srpna se koná vzpomínková akce s více jak dvacetiletou tradicí, zaměřená na oživenou historii – tzv. re-enactment, vojenskou historii a vojenskou techniku 20. století: akce Cihelna probíhající v okolí města Králíky v Pardubickém kraji. Hlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války, dále pak prezentace AČR, integrovaného záchranného systému, policie, vězeňské služby, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalšího. Hlavním pořadatelem je město Králíky, v jehož okolí se akce odehrává, AČR a ARMYFORT s.r.o. – provozovatel vojenského muzea. Program re-enactmentu připravuje VHK Erika Brno. Letošní 21. ročník proběhne 17.-19. srpna. V roce významných výročí naší vlasti (1918, 1938, 1968) s mottem: "Od zrady k válce...", hlavním ukázkovým dnem bude sobota 18. srpna.

V pátek 17. srpna mezi 8:00 a 13:00 proběhne spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách okolními obcemi a městy. Od 14:00 do cca 18:00 bude následovat veřejnosti přístupný generální nácvik akce v prostoru "bojiště", a ve večerních hodinách pak kulturní program na náměstí v Králíkách.

Psali jsme: Mohli jsme se v září 1938 bránit?

Sobota 18. srpna bude věnována hlavnímu programu:

 • 09:00    Vystoupení vojenské hudby a informace komentátorů
 • 10:00    Slavnostní zahájení CIHELNY 2018
 • 10:30    Prezentace armády ČR
 • 11:40    1. Historická ukázka „Od zrady k válce“
 • 13:00    Prezentace PČR
 • 13:25    Prezentace Vojenského muzea Králíky
 • 13:45    Prezentace Vězeňské služby ČR
 • 14:10    Prezentace Vojenské hasičské jednotky AČR a HZS
 • 14:50    Prezentace techniky
 • 15:20    2. Historická ukázka „Od zrady k válce“
 • 16:35    Ukončení akce – slavnostní nástup

Cihelna 2017, Michaela Wecker

Hlavní historická ukázka je věnována dramatickým událostem roku 1938 v ČSR a začátku války v roce 1939 v Polsku. Přiblíží kauzální řetězec událostí, jejichž začátek se odehrával v československém pohraničí a vrcholil porážkou Polska nacistickou Wehrmacht a sovětskou Rudou armádou. Ta se stala prvním dějstvím 2. světové války v Evropě, představující ničivý požár nepředstavitelného rozsahu a důsledků. V průběhu dvou hodinových představení (začátek sobota 11:40 a 15:20) se v několika obrazech diváci ponoří do roku 1938, zažijí obsazení pohraničí ČSR německou armádou, obsazení Těšínska Polskou armádou a následně prožijí napadení Polska německou a sovětskou armádou v září roku 1939.

V ukázkách bude nasazeno množství historické vojenské techniky. Připraveno je společné účinkování několika lahůdek, jež bude představovat na území ČR premiéru. Uvidíte mj. polské tančíky TKS, československé OA vzor 30, německé stroje z počátku války a mnoho dalšího.

Rovněž armád a jednotek bude vystupovat nezvykle mnoho. Porovnávat uniformy, výstroj, výzbroj a taktiku budete moci u Československé armády v roce 1938, Četnictva a SOS, Wehrmacht z let 1938 a 1939, polské armády z let 1938 a 1939, armády sovětské z roku 1939, a samozřejmě dobové české i německé civilisty a neblaze proslulé Ordnery i Freikorps.

Psali jsme: 23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu

V neděli 19. srpna probíhá Den muzeí v Králické pevnostní oblasti.

Doprovodný program v průběhu trvání akce:

 • speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka (v pátek, sobotu a v neděli)
 • zvláštní autobusová linka "bojiště - vchodový srub tvrze Bouda" (v sobotu a neděli)
 • jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky na předváděcím polygonu Vojenskáho muzea Králíky (v pátek a v sobotu)
 • dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek (v pátek a sobotu)
 • moderní i historická vojenská technika (v pátek a v sobotu)
 • prodej speciálních sběratelských a upomínkových předmětů, literatury s vojenskou tématikou

Cihelna 2017, Michaela Wecker

Akce Cihelna se každoročně koná v okolí města Králíky, v nejvýchodnější části Pardubického kraje. Hlavní program probíhá na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky, mezi pěchotním srubem K - S 14 "U Cihelny" a výšinou, ve které byla v letech 1936–1938 vybudována dělostřelecká tvrz Hůrka. Akci pořádá město Králíky, Sekce podpory MO ČR, Vojenské muzeum Králíky - ARMYFORT s.r.o., Vojensko-historický klub Erika Brno pod záštitou hejtmana Pardubického kraje.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace