Autor fotografie: St. John "Jock" Horsfall - The Times, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Operace Mincemeat - Charles Cholmondeley and Ewen Montagu přepravují nastrčenou mrtvolu do Skotska
Operace Mincemeat měla zmást nacistické vrchní vojenské velení ohledně plánované invaze západních spojenců na Sicílii 1943. Spojenci chtěli přesvědčit nacisty o tom, že plánují místo invaze na Sicílii v roce 1943 útok na Řecko a Sardinii.
Operace s krycím názvem Mincemeat měla nacisty přesvědčit o tom, že západní spojenci se chystají zaútočit na Řecko a Sardinii místo plánované invaze na Sicílii v rámci operace Husky 10. července 1943. Operace měla být součástí projektu (operace) Barklay, za níž stály britské zpravodajské služby. Spojenci tak měli dezinformační operací docílit toho, aby síly nepřítele byly vázány právě u Řecka a Sardiniie.
Jejím primárním cílem ,,zmatení" nacistických nepřítel, že invaze neproběhne tam, kde byla spojenci plánována - na Sicílii. Sám Winston Churchill k tomuto dezinformačnímu projektu v té době prohlásil, že ,,každý včetně hlupáka přece věděl, že cílem bude Sicílie." Nacisté však měli být přesvědčeni o opaku. MI5 tak pracovala na tom, aby nacistické vrchní velení přestalo věřit tomu, že skutečná invaze se uskuteční právě na Sicílii v létě 1943 a soustředilo se na Řecko a Sardínii.
Důležitou úlohu v tomto plánu hrál hydroplán PBY Catalina, který převážel v roce 1942 z Velké Británie na Gibraltar přísně tajné dokumenty o chystaném příjezdu generála Dwighta Eisenhowera na Gibraltar 4. listopadu 1942. Stroj však ztroskotal u města Cádiz a celá posádka zahynula .Vyplavené tělo důstojníka Jamese Turnera, který fungoval jako kurýr, vyzvedli z vody Španělé a vrátili Britům. Zajímavým faktem bylo to, že přiložili k tělu dopis, který nebyl otevřen a zůstal neporušen. Německá zpravodajská služba však tento dopis vyhodnotila jako falzum a dále se o něj nezajímala, což podnítilo záhy myšlenku na operaci Mincemeat.
Britové se rozhodli proto najít ,,vhodnou" mrtvolu, které by podstrčili klamné dokumenty nacistům a tělo poslali ke španělským břehům, přičemž počítali s tím, že fašistický diktátor by se o nastrčené dokumenty se svými nacistickými spojenci, respektive Abwehrem podělil. Mrtvola měla představovat muže, který zemřel při havárii.
Přípravy operace Mincemeat šly tak daleko, že jedni z hlavních aktérů ,,léčky" Charles Cholmondeley a Ewen Montagu a další vybírali s patologem mrtvolu, která se předtím utopila, aby mohl být vytvořen následný fiktivní plán se zřícením letounu, a aby se se mrtvola muže zdárně dostala do španělských rukou.
Museli však nekonec hledat v britských márnicích, až nakonec našli tělo 34letého muže Glyndwra Michaela, který byl za života alkoholikem. Tomu byla ,,dána" nová identita - major William Martins. Aby byl plán ještě uvěřitelnější, ,,vytvořili" britští zpravodajci Martinsovi manželku Pam, jejíž fotografie měl mít mrtvý major u sebe spolu s dvěma milostnými dopisy. Tělo majora Martinse bylo potom umístěno do speciálního ocelového kanystru s ledem. Poté bylo naloženo na ponorku spolu se záchrannou vestou a položeno do vody 30. dubna 1943.
Ještě týž den bylo tělo nalezeno rybářem nedaleko města Huelva. O nálezu těla byl informován i německý konzulát a dokumenty byly později nalezeny a zajištěny. Montagu ještě ,,pro jistotu" zařídil, aby byl Martins zařazen na seznam mrtvých britských vojáků. Seznam potom vyšel v deníku The Times. Dokumenty nalezené u mrtvoly byly velmi přesvědčivé. Kromě jiných věcí se hlavně zmiňovaly o tom, že spojenecká invaze proběhne hlavně v Řecku, doplněná o útok na Sardinii, nikoliv však na Sicílii.
Pracovníci Abwehru ve Španělsku, tamější konzulát i německé vrchní velení v podstatě všemu uvěřili, co bylo uvedeno v dopisu, a britský ambiciózní plán, který byl zpracován do detailu, ,,spolkli" i s navijákem. To způsobilo, že Němci skutečně uvěřili, že plánovaný útok spojenců proběhně na Řecko a Sardinii a nikoliv Sicílii. Jednotky, které by pomohly bránit strategicky důležitou Sicílii, tak nekonec nebyly v boji použity. Operace Mincemeat tak byla velkým britským zpravodajským úspěchem, která do značné míry usnadnila invazi na Sicílii a ušetřila tak mnoho životů spojenců.
Zdroj: warhistoryonline.com