Dvě tváře Ignatze Griebla: Známý lékař, který rekrutoval pro německou špionážní síť

Dvě tváře Ignatze Griebla: Známý lékař, který rekrutoval pro německou špionážní síť
Autor: Pixabay|Popisek: špion
30 / 08 / 2021, 10:00

Ignatz Theodor Griebl byl známým lékařem, který se rozhodl poměrně dramatickým způsobem změnit svou profesi a stal se špionem.

Griebl se narodil v Bavorsku v roce 1899. Během první světové války sloužil na italské frontě, ale byl zraněn a nemohl tak pokračovat ve své ,,vlastenecké" povinnosti. Místo toho začal po první světové válce studovat medicínu na univerzitě v Mnichově a záhy se přestěhoval do New Yorku (1925), kde začal provozovat lékařskou praxi. Specializoval se přitom na porodnictví. V New Yorku totiž již v té době existovala početná německo-americká komunita, s níž se Griebl často setkával, a do které zapadl.

Jako by ale lékařská praxe v USA Grieblovi nestačila, a proto si k ní ,,přibral" ještě jednu, a to mnohem dobrodružnější - od roku 1934 totiž pracoval jako šéf německé špionážní sítě v New Yorku, do níž měl rekrutovat další agenty. Požíval důvěry německé zpravodajské služby Abwehr, v jejímž čele stál Wilhelm Canaris, který později padl v nemilost nacistů.

Postupně se podařilo Grieblovi rozšiřovat špionážní síť o další pracovníky, například Axela Wheeler-Hilla, Němce, jenž bojoval proti bolševikům, či Oskara Karla Pfause, německo-amerického novináře žijícího v Chicagu. Griebl však úspěšně rekrutoval do své špionážní sítě například i inženýry a další profese.

V druhé polovině třicátých let se však rozjela akce FBI, která byla zaměřena na německé špiony operující napříč USA. Měl ji na starost Leon G. Turrou. Jeden z německých špionů Günther Rumrich pak Griebla prozradil, takže FBI šla v tomto případě najisto. Při výsleších Griebl zradil snad všechny ze své špionážní sítě, udal i jména a spolupracoval tak těsně s FBI, že se ho rozhodla propustit s tím, že se zúčastní federálního soudního slyšení.

To už se však nekonalo, protože Griebl, který si uvědomil, že se kolem něho smyčka nebezpečně utahuje, raději narychlo opustil USA na lodi S.S. Bremen, která mířila zpět do Německa. Později se přestěhoval do Vídně, aby si zde zřídil znovu lékařskou praxi jako porodník. Mezitím se vzdal špionské kariéry, v níž byl, nutno podotknout, úspěšný.


Zdroj: history.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace