Džin ve službě amerického letectva měl srazit útočící sovětské bombardéry z oblohy v oblaku jaderného výbuchu

Džin ve službě amerického letectva měl srazit útočící sovětské bombardéry z oblohy v oblaku jaderného výbuchu
Autor: US Air Force, Public Domain|Popisek: Džin byl vypuštěn
21 / 03 / 2020, 14:00

Raketa Genie (džin) byla první jaderná zbraň typu vzduch-vzduch na světě a byla nejmocnější raketou, jakou kdy americké letectvo nasadilo.

V roce 1954 zahájila společnost Douglas Aircraft Co. práce na neřízené raketě typu vzduch-vzduch s jadernou hlavicí a o rok později začal plnohodnotný vývoj. V roce 1955 a na počátku roku 1956 provedly piloti strojů F-89D Scorpion první zkušební odpaly. Přísně tajný projekt měl několik kódových jmen, včetně „Bird Dog“, „Ding Dong“ a „High Card“. Nakonec byla raketa označena jako MB-1 „Genie“. MB-1 byla uvedena do provozu v roce 1957 a první a jediný ostrý výstřel této jaderné rakety se odehrál 19. července 1957.

Plumbbob John Test

Byla poháněna raketovým motorem na tuhé palivo Thiokol SR49 a výzbroj tvořila jaderná hlavice o síle 1,5 kilotuny. Raketa měla výklopné ploutve pro letovou stabilitu a dosahovala rychlosti Mach 3!

Rakety Genie nesly stroje F-89J, F-101B a F-106A a po odpalu se musel letoun odpoutat prudkou zatáčkou, aby unikl výbuchu jaderného džina, který měl vybuchnout uprostřed nepřátelského svazu bombardérů a smést je z oblohy.

V červnu 1963 byly rakety Genie přejmenovány na sérii AIR-2. Z MB-1 se stala AIR-2A, MB-1-T byla AIR-2A a MMB-1 byla AIR-2B. Výcviková raketa byla oficiálně označena jako ATR-2A a také známá jako ATR-2N.

Společnost Douglas postavila před ukončením výroby v roce 1962 více než 1 000 raket Genie. V roce 1965 začal Thiokol vyrábět nový motor pro AIR-2 s delší životností a širšími teplotními limity. V polovině 70. let byly modernizované rakety Genie označeny jako AIR-2B. Americké letectvo odstranilo poslední rakety AIR-2 ze svých inventářů na počátku 80. let minulého století.

 

Zdroj: Boeing

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace