Edward Carter a jeho husarský kousek: Likvidace 6 Němců v boji a živé štíty z nepřátel

Edward Carter a jeho husarský kousek: Likvidace 6 Němců v boji a živé štíty z nepřátel
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Edward Allen Carter Jr.
10 / 04 / 2023, 10:00

Edward Allen Carter Jr. byl americkým vojákem, který projevil v boji kromě zdatnosti a chladnokrevnosti také mimořádnou odvahu.

Carter se narodil v Los Angeles v roce 1916 jako v rodině Afroameričana a Indky. Vyrůstal v Indii, posléze se rodina přestěhovala do Šanghaje. V roce 1932 se už jako 16letý připojil k tamní armádě a bojoval proti japonským invazorům během tzv. Šanghajského incidentu. Nicméně se později prokázalo, že lhal ohledně svého věku, když vstupoval do armády a byl z ní nucen odejít.

Jeho další kroky směřovaly do Španělska, kde se připojil k Brigádě Abrahama Lincolna, americké dobrovolnické jednotce která podporovala španělské republikány v občanské válce. Poté, co USA vstoupily na konci roku 1941 do války, Carter vstupuje do americké armády a byl zařazen do 56. obrněného pěšího pluku, jenž byl součástí 12. obrněné divize. V americké armádě pak tvořil Carter zkušenější část mužstva, protože si předtím prošel už řadou bojových nasazení, za což požíval náležitého respektu.

Carterova velká chvíle pak přišla až na sklonku války v březnu 1945 v německém městě Špýr. V té době bylo rotmistrovi Carterovi 28 let a pohyboval se po městě s ostatními spolubojovníky v tanku. Ten byl však v nestřežený okamžik zasažen protitankovou raketou a nebyl již schopen dále pokračovat. Carter a další tři vojáci byli vystaveni přímé palbě nepřítele, dva Carterovi spolubojovníci byli zabiti, třetí utrpěl vážné zranění.

Carter, který byl také zraněn, byl bez nadsázky řečeno nyní osamoceným vojákem v poli. Osm Němců si už na něho brousilo zuby a snažilo se nebojácného vojáka zajmout. Ale bojem ošlehaný Carter projevil mimořádnou duchapřítomnost, šest jich zabil a sám zajal dva ostatní. Ty pak použil jako živé štíty. Němci, které zajal, pak Carterovi poskytli cenné informace o rozmístění dalších nepřátel v oblasti.

Za své zásluhy byl Carter vyznamenán. Nicméně po skončení války proti němu bylo vzneseno obvinění z dob jeho bojového nasazení během španělské občanské války, že se měl ,,paktovat" s komunisty. Obvinění se nikdy neprokázalo, ale Carterovy dny v armády byly sečteny.

Hrdina mnohých konfliktů umírá v roce 1963 na rakovinu plic. I když se mohlo zdát, že se na Cartera zapomnělo, opak byl pravdou, když dostal v roce 1997 in memoriam prestižní Medaili cti, kterou převzal jeho syn Vernon. Pohřben je na Arlingtonském národním hřbitově ve Virginii.

Zajímavostí je, že Medailí cti bylo vyznamenáno v roce 1997 i dalších šest amerických vojáků tmavé pleti, kteří sloužili ve druhé světové válce. Sedmička vyznamenaných mužů jsou jedinými oceněnými vojáky tmavé pleti, kterým byla udělena Medaile cti in memoriam za jejich činy ve druhé světové válce.
 
Zdroj: War is Boring

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.