Edward Mannock: Napůl slepý sestřeloval nenáviděné Němce. Pomsta nepřítele přišla nad Francií

Edward Mannock: Napůl slepý sestřeloval nenáviděné Němce. Pomsta nepřítele přišla nad Francií
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Edward Mannock
03 / 01 / 2023, 16:30

Edward Mannock byl úspěšný pilot, který měl na kontě 73 sestřelů a byl držitelem Viktoriina kříže. A co více - na nebi vítězil i se zdravotním hendikepem.

Narodil se v roce 1887 v rodině vojáka. Ten se musel hodně otáčet, aby mohl zabezpečit svou rodinu, kterou tvořil kromě Edwarda další jeho čtyři sourozenci. Mannock byl dítkem neduživým a už od dětství se potýkal s vážnými problémy se zrakem. Ty se později natolik zhoršily, že Edward na jedno oko úplně oslepl. Dokázal však nepřízeň osudu překonat.

V roce 1914, těsně před vypuknutím první světové války, se Mannock vydal do turecké Konstantinpole na zkušenou. Našel si zde práci u jedné britské telefonní společnosti a začal se živit pokládkou kabelů napříč venkovskými oblastmi Malé Asie.

Když naplno řinčely zbraně první světové války, Turecko se připojilo k Německu proti státům Dohody. Mannock tak byl načas zajat. Vzhledem k jeho fyzické kondici, která nebyla dobrá, a zhoršujícím se problémům se zrakem jej Turci propustili. Mannock se potom rozhodl vrátit zpět do vlasti. Sloužil mimo jiné v armádním lékařském sboru či u královských ženistů. Nic z toho jej však osobně neuspokojovalo. Brzy se měl relizovat v oblasti, pro kterou neměl mít předpoklady. Mannock se rozhodl připojit ke královskému letectvu.

Podařilo se mu projít v roce 1916 lékařskou prohlídkou i přes svůj zdravotní hendikep, a ještě týž rok jej odeslali na letecký výcvik v Hendonu. V roce 1917 získal Mannock pilotní licenci a mohly se tak naplno projevit jeho schopnosti ve vzduchu, které poprvé ukázal ve 40. eskadře. Zprvu létal na francouzském dvouplošníku Nieuport 17, s nímž doprovázel bombardéry.

Mannock se musel po absolvování nezbytného vojenského výcviku potýkat s počáteční nedůvěrou svých ,,zdravých" kolegů, čímž trpělo i vlastní sebevědomí. Brzy je však svou pílí a zápalem přesvědčil, že se s nimi může směle rovnat a být i lepší než oni. Vypracoval se postupně v obávaného pilota, který ,,s oblibou" sestřeloval Němce, které osobně nenáviděl. V roce 1918 se Mannock stal velitelem letky v nově vytvořené 74. eskadře, kde ,,přesedlal" na jednomístný dvouplošník Royal Aircraft Factory S.E.5. To už byl respektovaným stíhacím esem.

26. července 1918 však při jednom z dalších střetů s nepřítelem neměl štěstí. Německý stroj jej nad Francií sestřelil a úspěšný pilot tak zemřel v pouhých 31 letech. I tak se stačil zapsat do britské letecké historie zlatým písmem.

Zdroj: warfarehistorynetwork.com

Tagy článku