Elitní americký výsadkář Funk: Sám zajal 80 Němců, pak přišla akce jako z akčního filmu

Elitní americký výsadkář Funk: Sám zajal 80 Němců, pak přišla akce jako z akčního filmu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Leonard A. Funk
28 / 05 / 2023, 13:00

Leonard A. Funk dokázal během minuty skutečný husarský kousek. Vzrůstem malý Američan se stal navíc nejvíce vyznamenaným výsadkářem v druhé světové válce.

Budoucí úspěšný výsadkář Funk se narodil v roce 1916 v Pittsburghu. Do armády se přihlásil v roce 1941, jen několik měsíců před tím, než se USA zapojily do války. Vzrůstem byl malý, měřil kolem 160 centimetrů, a tak panovaly obavy, jestli bude pro armádu skutečným přínosem. Záhy se ukázalo, že neocenitelným.  

Funk se stal součástí 82 výsadkové divize. Své schopnosti a hlavně osobní statečnost názorně předvedl při spojenecké invazi do Normandie v červnu 1944. Nejvíce jej však proslavil husarský kousek v bitvě v Ardenách z přelomu let 1944 a 1945. Jednotce, v níž Funk sloužil, rozhodně nepřály podmínky. Panovaly velké mrazy a sněhová vánice, jíž se musel Funk a další postupně prodírat. Cílem jednotky bylo dostat se do belgického města Holzheim, které obsadili Němci, a vyčistit ho od nepřátel.

Funk zavelel 29. ledna 1945 do akce a jednotka se začala přesouvat do Holzheimu. Zteč se na první pohled zdařila: Funk a další zaútočili na 15 domů, které vyčistili, zajali bez jediné ztráty 30 Němců,sám Funk si připsal na konto také ,,osobní majstrštyk", když sám zajal 80 nepřátel. Ty pak nechal za městem na poli a odešel za svou jednotkou.

Když se potom vrátil k zajaté skupině, tam už tam nebyla, protože ji osvobodili jejich spolubojovníci. Vyhráno tak zdaleka nebylo, jak si Funk zřejmě myslel. Naopak, Funka překvapil německý důstojník s dalšími vojáky, který mu vrazil pistoli do břicha a vyzval ho, ať se vzdá.

To však bylo to poslední, o čem by americký výsadkář přemýšlel. Funk se  v pro něj ,,nekomfortní" situaci začal kupodivu smát. Naznačil, že odhazuje svůj samopal Thompson, aby jej vzápětí rychle popadl a ,,dotěrného" nepřítele namístě zlikvidoval, stejně jako jeho spolubojovníky. Během 60 sekund dokázal adrenalinem posílený Funk zabít 20 Němců. Dalších 24 se svíjelo na sněhu se zraněními, zbytek Funkova jednotka zajala. Byla to neuvěřitelná scéna jako z akčního filmu, která ale dopadla pro Funka nejlépe jak mohla.

Akce, v níž Funk projevil velkou porci odvahy, vstoupila do historie. A také za ni výsadkář dostal nespočet vyznamenání, například Medaili cti, Stříbrnou hvězdu či Bronzovou hvězdu. Přitom Funk šel vždy příkladem se svou skromností a ani tato ocenění jej nezměnila. Po válce odešel z armády,  vychovával dvě děti se svou ženou a požíval velkého respektu veřejnosti. Nejoceňovanější výsadkář v druhé světové válce zemřel v roce 1992 ve věku 76 let.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.