Erich Rudorffer – německé eso sestřelilo 13 sovětských letadel za 17 minut

Erich Rudorffer – německé eso sestřelilo 13 sovětských letadel za 17 minut
Autor: Bundesarchiv|Popisek: Erich Rudorffer v Rusku
21 / 09 / 2019, 10:00

Sedmý nejúspěšnější pilot nacistické Luftwaffe Erich Rudorffer získal celkem 224 vítězství v 1 004 misích, během kterých se ve 302 případech střetl s nepřítelem.

Narodil se 1.11.1917 ve Zwochau a od 1. listopadu 1939 sloužil u 2/JG2. Své první vítězství získal 14. května 1940 a následně úspěšně bojoval nad kanálem La Manche s obránci Velké Británie, když 27. září 1941 měl na kontě již 40 sestřelů. Podle legendy ho jednou pronásledoval britský Hawker Hurricane pod úrovní střech v londýnské Croydon High Street.

Erich Rudorffer

Díky svých úspěchům se stal velitelem 6/JG2 a společně se svou jednotkou zamířil na severoafrické nebe, kde 9. února 1943 zaznamenal 8 sestřelů během jednoho dne.

Z Afriky zamířil do Francie a následně na východní frontu, kde 6. listopadu 1943 získal nejvyšší počet sestřelů za jeden let, když během 17 minut sestřelil 13 sovětských strojů, z toho 6 Yak-7 a 7 strojů Yak-9. Později během dne připojil ještě jedno vítězství.

Podobně úspěšný byl i nad lotyšských Libau, kde poslal k zemi 9 sovětských strojů za 10 minut.

Na Východě sestřelil celkem 138 nepřátelských strojů, z toho 58 „létajících tanků“ Il-2 a 13 bombardérů. Nad Afrikou dosáhl 26 sestřelů a na Západě sestřelil 60 nepřátel. V době kdy velel od 15. ledna 1945 jednotce I./JG7 vyzbrojené proudovými letouny Me 262 sestřelil 12 strojů, z toho 10 čtyřmotorových bombardérů B-17.
Jeho vítězství ale nepřišla zadarmo, jeden ze čtyř nejlepších střelců v Luftwaffe byl šestnáctkrát sestřelen, z toho dokonce šestkrát nad mořem!

Válku ve zdraví přežil a pokračoval jako pilot strojů DC-2 a 3 v Austrálii, posléze u Pan Am. Na konci 60. let se vrátil do Německa, kde pracoval pro leteckou školu jako instruktor a provozoval čerpací stanici.

Držitel Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi a Meči umírá ve věku 99 let v Bad Schwartau.

 

Zdroj: Stíhací esa Luftwaffe 1939 - 1945, Luftwaffe Resource Center

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace