Existoval Nepotopitelný Sam? Legendární kocour přeživší potopení Bismarcku je možná jen legenda

Existoval Nepotopitelný Sam? Legendární kocour přeživší potopení Bismarcku je možná jen legenda
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Bitevní loď Bismarck
21 / 03 / 2022, 10:00

Nepotopitelný Sam byla přezdívka kocoura, který údajně přežil potopení tří lodí během 2. světové války. Kocour také známý jako Oscar sloužil u německé Kriegsmarine a britského Královského námořnictva, pravděpodobně jako černý pasažér nebo lodní kočka, udržující pod kontrolou populaci hlodavců na palubách válečných lodi. Nebo je Unsinkable Sam jen legenda?

Bismarck byl první ze dvou bitevních lodí třídy Bismarck. Ona a její sesterská loď, Tirpitz , byly největší, jaké kdy Německo postavilo, a dvě z největších, které byly uvedeny do provozu v jakékoli evropské zemi.

Podle některých zpráv přivezl neznámý člen posádky na palubu bitevní lodi kocoura a ten byl na palubě Bismarcku 18. května 1941, když vyrazila s těžkým křižníkem Prinz Eugen na operaci Rheinübung. Německé uskupení ale svůj úkol zlikvidovat námořní linky v Atlantiku nesplnilo a bitevní loď Bismarck byla 27. května 1941 potopena po divokém pronásledování Atlantikem, kdy britská Royal Navy napnula veškeré své síly, aby nájezdníka potopila. Lodě britského Královského námořnictva tímto úspěchem pomstily svých 1 418 mrtvých námořníků z lodi Hood. Oko za oko, zub za zub.

Z více než 2 100 členů posádky Bismarcku přežilo pouze 115 mužů.Několik hodin po potopení spatřila posádka britského torpédoborce HMS Cossack (FO3) kočku plovoucí na prkně ve vodě. Zachránili ji a pojmenovali „Oscar“ podle písmene „O“ Mezinárodního kódu signálů, což znamená „Muž přes palubu“.

HMS Cossack si udělala jméno mezi britskými loděmi díky záchraně námořníků, kteří byli původně zajati potopenou německou kapesní bitevní lodí Admiral Graf Spee a za své činy ve vodách Norska.

Oscar sloužil na palubě Cossacku, zatímco prováděl eskortu konvojů v severním Atlantiku a Středozemním moři. Loď doprovázela konvoj z Gibraltaru do Británie 24. října 1941, když se dostala pod útok německé ponorky U-563. Utrpěla rozsáhlé poškození, přičemž první zásah torpéda zničil jednu z předních sekcí a zabil 159 členů posádky. Oscar byl jedním z těch šťastných, kteří incident přežili a byl převezen na torpédoborec HMS Legion (G74), který se pokusil odtáhnout Cossack zpět na Gibraltar. To se ukázalo jako marné a později byl torpédoborec opuštěn.

Letadlová loď HMS Ark Royal operovala během nejdůležitějších akcí počátku 2 světové války, včetně operací u pobřeží Norska a pátrání po Bismarcku. Po potopení Cossacku byl Oscar, od té doby známý pod přezdívkou „Nepotopitelný Sam“, převelen na Ark Royal. 14. listopadu 1941, při návratu z Malty, byla loď zasažena torpédem z ponorky U-81. Byla vážně poškozena a později opuštěna 30 mil od břehu.

Navzdory svému poškození se Ark Royal potopila pomalu a umožnila tak všem členům své posádky kromě jednoho uniknout. Sam byl nalezen, jak se drží plovoucích trosek. Kočkovitá šelma byla údajně rozzlobená, ale zcela nezraněná a byla přemístěna na HMS Lightning (G55) a později zpět na HMS Legion.

Potopení Ark Royal znamenalo konec kariéry Nepotopitelného Sama na palubě lodí Royal Navy. Byl poslán ke guvernérovi Gibraltaru, posléze odcestoval do Spojeného království, kde prožil zbytek svých dní v námořnickém domě Belfast's Home for Sailors. Sam zemřel v roce 1955.

Existence Sama je zahalena tajemstvím a není zcela jasné, zda se nejedná jen o námořnickou legendu pověrčivých námořníků, čemuž nahrává i rozdílná srst na obrazu a fotografii dokazující kocourovu existenci.

Zdroj: War History Online, We are the Mighty

Tagy článku