Experimentální ,,dynamitový" křižník USS Vesuvius měl být alternativou ke konvenčním zbraním

Experimentální ,,dynamitový&quote; křižník USS Vesuvius měl být alternativou ke konvenčním zbraním
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Vesuvius_(1888).jpg|Popisek: USS Vesuvius
09 / 02 / 2019, 13:00

USS Vesuvius představoval experimentální křižník amerického námořnictva, jehož zbraňová výbava měla být ,,poněkud" jiná, než byly standardy v té době.

USS Vesuvius byl postaven ve Philadelphii a uveden do provozu v roce 1890. US Navy si od nového menšího plavidla o délce 75 metrů slibovala, že bude vybaveno dostatečnou výzbrojí, které by bylo z hlediska finančních nákladů efektivní hrozbou pro nepřítele. Kromě toho měla být USS Vesuvius rychlým plavidlem, schopným plout rychlostí až 21 uzlů.

psali jsme: Německá loď z první světové války pluje dodnes na jezeře Tanganika

Konstruktéři křižníku se zaměřili podle požadavků US Navy na zbraně Vesuvia a vytvořili unikátní tři pneumatická patnáctipalcová děla (38 cm) na přední části plavidla, která vystupovala z paluby. Střelivo děl mělo být na tu dobu jedinečné. Děla totiž měla střílet projektily naplněné výbušnou želatinou umístěnou v kovovém pouzdru.

USS Vesuvius

Tři patnáctipalcová děla vystupující z přední paluby

 

Nicméně i přes tyto zdánlivě smrtící zbraně existovalo několik závažných nedostatků Vesuvia, které komplikovaly samotný boj. V prvé řadě muselo být nejprve plavidlo nasměrováno tam, kam děla míří. Za druhé děla měla velmi malý dosah, který byl v podstatě omezen pouze na necelé dvě míle. Nicméně do ostré akce se Vesuvius přece jen dostal. V letech 1890 - 1895 byl součástí severoatlantické eskadry.

psali jsme: HMS Incomparable: Gigantický bitevní křižník admirála Fishera

Když propukla americko-španělská válka, připlul Vesuvius v roce 1898 ke břehům Kuby a během noci bombardoval španělské pozice blízko města Santiago de Cuba. I když unikátní zbraně Vesuvia nezpůsobily devastující poškození nepřátelských pozic, mezi Španěly se začaly šířit obavy z možných škod, které dokáží tři pneumatická děla způsobit. Záhy si však US Navy uvědomila, že tyto zbraně mají více nevýhod než výhod, především z důvodu limitovaného dosahu. Proto se Vesuvius nezúčastnil denních akcí, ale pouze nočních. Technologie, od níž si US Navy slibovala mnoho, tak byla v praxi neefektivní.

USS Vesuvius v roce 1891

USS Vesuvius v roce 1891

 

Bombardování španělských pozic u města Santiago de Cuba tak bylo posledním válečným nasazením experimentální ,,dynamitové" lodi. Ta byla přeměněna v roce 1905 na plavidlo pro testování torpéd a po první světové válce definitivně vyřazena ze služby. I tak Vesuvius zůstává v historii amerického námořnictva unikátním pokusem, jak osadit plavidlo zbraněmi s touto technologií.

 

Zdroj: warisboring.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace