Experimentální křižník USS Vesuvius - poněkud jiná výzbroj než obvykle

Experimentální křižník USS Vesuvius - poněkud jiná výzbroj než obvykle
Autor fotografie: Wikipedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Vesuvius
01 / 09 / 2021, 16:00

USS Vesuvius byl experimentálním křižníkem amerického námořnictva a disponoval ,,trochu" jinou výzbrojí, než bylo obvyklé.

USS Vesuvius byl postaven ve Philadelphii a uveden do provozu v roce 1890. US Navy si od nového menšího plavidla o délce 75 metrů slibovala, že bude vybaveno dostatečnou výzbrojí, které by bylo z hlediska finančních nákladů efektivní hrozbou pro nepřítele. Kromě toho měla být USS Vesuvius rychlým plavidlem, schopným plout rychlostí až 21 uzlů.

Konstruktéři křižníku se zaměřili podle požadavků US Navy na zbraně Vesuvia a vytvořili unikátní tři pneumatická patnáctipalcová děla (38 cm) na přední části plavidla, která vystupovala z paluby. Střelivo děl mělo být na tu dobu jedinečné. Děla totiž měla střílet projektily naplněné výbušnou želatinou umístěnou v kovovém pouzdru.

Nicméně i přes tyto zdánlivě smrtící zbraně existovalo několik závažných nedostatků Vesuvia, které komplikovaly samotný boj. V prvé řadě muselo být nejprve plavidlo nasměrováno tam, kam děla míří. Za druhé děla měla velmi malý dosah, který byl v podstatě omezen pouze na necelé dvě míle. Nicméně do ostré akce se Vesuvius přece jen dostal. V letech 1890 - 1895 byl součástí severoatlantické eskadry.

Když propukla americko-španělská válka, připlul Vesuvius v roce 1898 ke břehům Kuby a během noci bombardoval španělské pozice blízko města Santiago de Cuba. I když unikátní zbraně Vesuvia nezpůsobily devastující poškození nepřátelských pozic, mezi Španěly se začaly šířit obavy z možných škod, které dokáží tři pneumatická děla způsobit.

Záhy si však US Navy uvědomila, že tyto zbraně mají více nevýhod než výhod, především z důvodu limitovaného dosahu. Proto se Vesuvius nezúčastnil denních akcí, ale pouze nočních. Technologie, od níž si US Navy slibovala mnoho, tak byla v praxi neefektivní.

Bombardování španělských pozic u města Santiago de Cuba tak bylo posledním válečným nasazením experimentální ,,dynamitové" lodi. Ta byla přeměněna v roce 1905 na plavidlo pro testování torpéd a po první světové válce definitivně vyřazena ze služby. I tak Vesuvius zůstává v historii amerického námořnictva unikátním pokusem, jak osadit plavidlo zbraněmi s touto technologií.

Zdroj: warisboring.com, Wikipedia

Tagy článku