Fiasko podvratného plánu na ochromení amerického průmyslu. Němečtí agenti se sami vzdávali FBI

Fiasko podvratného plánu na ochromení amerického průmyslu. Němečtí agenti se sami vzdávali FBI
Autor fotografie: Wikimedia Commons|Popisek: Agent George John Dasch
06 / 09 / 2020, 11:00

Operace Pastorius, sabotérská kampaň, zosnovaná nacisty, měla v případě úspěchu ochromit americký průmysl. Plán však Němcům vůbec nevyšel podle původních představ.

Operaci měla na starost vojenská zpravodajská služba Abwehr, která najala na ,,špinavou práci" osm agentů včetně dvou amerických Němců a poskytla jim výcvik na výrobu a použití trhavin, zápalných bomb a dalších zařízení nutných k úspěšnému provedení všech naplánovaných akcí.

V květnu 1942 vysadila německá ponorka U-202 čtyři sabotéry na Long Islandu v New Yorku. Ti zakopali své uniformy do písku a skryli zde i trhaviny a další materiál. Jeden ze členů záškodnického komanda byl však objeven neozbrojenou pobřežní stráží, kterou se snažili sabotéři podplatit. Člen pobřežní stráže však incident iniciativně nahlásil a ozbrojená hlídka byla poslána na místo, aby agenty zajistila. Ti však mezitím utekli na Manhattan. Když hlídka našla na ostrově zakopané vybavení včetně trhavin, spustila FBI rozsáhlou pátrací akci.

Další čtyři sabotéry pak vysadila U-584 v červnu na Ponte Vedra Beach na Floridě. Převlékli se za civilisty a vyrazili vlakem do Chicaga, respektive Cincinnati. Oba týmy se měly setkat 4. července právě v Cincinnati, aby zde koordinovaly jednotlivé teroristické akce. Nicméně FBI byla v patách prvnímu týmu a to značně zkomplikovalo celou akci. Dva sabotéři se ze strachu rozhodli zradit a udat se přímo na FBI. Následně pak byli během dvou týdnů zatčeni i další členové týmu diverzního komanda.

Operace Pastorius tak selhala hned na začátku. Osm mužů čekalo na svůj ortel, když se s nimi konal zvláštní vojenský soud. Šest z nich odsoudil tribunál za špionáž k trestu smrti, dvěma agentům, kteří se dobrovolně přihlásili FBI a prozradili informace o celé operaci a svých kolezích, byl uložen doživotní trest, respektive 30 let.

Hitlerův plán na ochromení amerického průmyslu tak vůbec nevyšel. Naopak USA po vstupu do války byly odhodlány porazit Německo a jeho spojence, vymýtit nacismus z kořenů a osvobodit Evropu z nepřátelského područí.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku