Fidel Castro uchovával zmražené ostatky amerického pilota zabitého při invazi v Zátoce sviní. Dokazovaly zapojení USA

Fidel Castro uchovával zmražené ostatky amerického pilota zabitého při invazi v Zátoce sviní. Dokazovaly zapojení USA
Autor fotografie: RuthAS, CC BY 3.0|Popisek: Invader v kubánských barvách použitý k podpoře invaze v roce 1961 (Miami air museum)
22 / 08 / 2023, 10:00

Během nezdařené invaze v Zátoce sviní v roce 1961 vyslaly Spojené státy členy Alabamské národní letecké gardy na misi řízenou zpravodajci ze CIA. Cílem mise byla podpora vylodění. Jelikož se USA oficiálně nezapojily, byla přítomnost Američanů na Kubě přísně střeženým tajemstvím. Invaze proběhla a byla odražena. Operace se stala jedním z hrubých neúspěchů CIA. Ten umocnil nález těla amerického letce, poručíka Thomase "Petea" Raye, k němuž se americká vláda po desetiletí odmítala přihlásit. Castro jeho ostatky nařídil zmrazit a uchovával je jako důkaz.

V roce 1961 USA financovaly a plánovaly invazi na jihozápadní pobřeží Kuby, kterou měli provést kubánští exulanti. Původní plán počítal s využitím letecké i námořní síly, ale když 1500členná invazní jednotka dorazila, dostalo se jí minimální podpory. Mezinárodní společenství se o útoku dozvědělo a americký prezident John F. Kennedy se rozhodl nasadit jen velmi omezené vzdušné síly.

Americká vláda vynaložila velké úsilí, aby svou účast na operaci skryla, a zašla tak daleko, že byla letadla určená k podpoře invaze natřena kubánskými barvami. Vojáci i piloti byli vycvičeni americkými silami a CIA. Letadla, kterými létali exiloví Kubánci, měla být stejná jako letadla vybavená kubánským letectvem. Protože to používalo stroj Douglas B-26 Invader, byl vybrán právě tento typ.

V roce 1961 však na tomto stárnoucím bombardéru ze čtyřicátých let létala pouze Alabamská letecká národní garda. Proto byli k výcviku a dohledu nad útočníky vybráni její piloti. Měli však přísný rozkaz sami se žádných misí neúčastnit.

Přesto byl poručík Thomas Ray z Alabamské národní letecké gardy sestřelen, a to při pilotování letounu B-26 Invader během invaze v Zátoce sviní. Letoun byl zasažen kubánskou protiletadlovou palbou krátce po útoku na polní velitelství Fidela Castra. Při podobných útocích shazovaly letouny napalm na cíle pod sebou. Američtí piloti měli skutečbě účast na invazi oficiálně zakázanou, ale CIA jim povolila létat poté, kdy se začala situace ukazovat jako zoufalá.

Po nouzovém přistání byli Thomas Ray a jeho palubní inženýr Leo Baker objeveni kubánskými vojáky a na místě zastřeleni. USA odmítaly převzít jakoukoli odpovědnost za útok, a Castro věděl, že za nitky tahá CIA. Chtěl dokázat, že se na tom USA podílely, a Rayovo tělo bylo tím nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout. Proto bylo zmraženo a uchováváno jako důkaz.

USA však nechtěly ustoupit. CIA nadále popírala jakoukoli účast, a o Rayovo tělo nežádala. Pro letcovu rodinu a přátele prostě zmizel bez jakéhokoli vysvětlení. Nevěděli, že vláda přesně ví, co se ve skutečnosti stalo. Pokud by CIA chtěla tělo Thomase Raye repatriovat, musela by přiznat americkou účast na invazi v Zátoce sviní.

Po Rayově zmizení se jeho manželka snažila dopátrat jakékoli informace týkající se jeho pravděpodobné smrti. CIA jí údajně dokonce vyhrožovala, že ji dá umístit do ústavu pro choromyslné, bude-li v hledání informací pokračovat.

V roce 1979 se Kuba dozvěděla, že Rayova dcera Janet Ray Weiningerová se snaží získat zpět otcovo tělo. V důsledku toho bylo jeho tělo vráceno do USA. V té době také CIA Weiningerové soukromě sdělila, že se Ray zúčastnil invaze v Zátoce sviní a bylo mu uděleno nejvyšší vyznamenání agentury: Záslužný zpravodajský kříž.

Přestože bylo tělo Thomase Raye vráceno a Weiningerová dostala tolik žádané odpovědi, CIA stále odmítala potvrdit účast letce na invazi v Zátoce sviní veřejně, a to až do roku 1998, kdy byl vyvinut další mediální tlak. Kromě toho vyšlo najevo, že agentura také založila falešnou společnost, která rodinám zesnulých pilotů vyplácela pravidelnou finanční částku, a dokonce financovala pomaturitní studium jejich dětí. Teprve když se tyto informace dostaly na veřejnost, bylo Rayovo jméno zapsáno do Knihy cti ve foyer sídla CIA v Langley.

Zdroj: cubaarchive.org, findagrave.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.