Fjodor Ochlopkov: Jeden náboj, jeden zářez. Nakonec jich sovětský ostrostřelec na pažbě napočítal 429
foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Fjodor Ochlopkov
Fjodor Ochlopkov byl vynikajícím sniperem, který si během druhé světové války připsal úctyhodných 429 zářezů na pažbě.
Ochlopkov se narodil v roce 1918 v rolnické rodině. Dostalo se mu pouze nízkého vzdělání a brzy přišel o své rodiče. Musel se tak protloukat životem sám a již v poměrně útlém věku tvrdě pracovat. Když zrovna nepracoval, oblíbil si střelecký výcvik, což ho později nasměrovalo ke kariéře úspěšného ostrostřelce ve druhé světové válce.
Psali jsme
Joseph Beyrle byl americký voják, který uprchl z německého zajetí, připojil se posléze k Rudé armádě za poněkud kuriózních okolnos...
Než se ale Ochlopkov stal vyhlášeným sniperem, fungoval se svým bratrem Vasilijem v propuknuvší válce v Německem jako kulometčík a později také velel oddílu kulometčíků. Zde si ostatně nevedl špatně, ale to nejlepší mělo teprve přijít.
V roce 1942 pak Ochlopkova přiřadili k 234. pěchotnímu pluku, kde se z něho stal sniper. Tato profese, jak se ukázalo, mu seděla nejvíce. Později Ochlopkov spojil síly s dalším úspěšným ostřelovačem Vasilijem Kvachantiradzem a vytvořili obávanou dvojici. Celkem si sniperské duo připsalo na konto 644 zabití německých nepřátel a významně promluvilo do důležitých bojů.
Ochlopkova pak ,,zdobila" především výtečná muška, když mu na jednoho nepřítele většinou stačil jeden výstřel. Ochlopkov se pak nezřídka zapojoval do tužších bitev s několika nepřáteli najednou. I v těchto náročných bojích byl úspěšný, střelec plnil i průzkumné a další mise, protože si postupně vybudoval důvěru svých nadřízených.
Psali jsme
Mildred Harnacková tvořila součást protinacistického odboje, za což však zaplatila cenou nejvyšší.
Ochlopkov si připsal ke konci války jako sniper celkem 429 zářezů protivníka, v ,,roli" kulometčíka má na kontě 27. Několikrát se také ocitl na hraně života a smrti a strávil poměrně dost času v nemocnici. V roce 1944 utrpěl vážné zranění hrudníku během intenzivních bojů v Bělorusku. To bylo ostatně podvanácté, co byl v bitvě zraněn. Vzhledem k vážnosti zranění již nestačil Ochlopkov příliš zasáhnout do dalších bitev.
Po válce byl demobilizován a po návratu do svého rodného města byl nadšeně vítán jako hrdina. Později pracoval jako farmář, v roce 1965 mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu a Leninův řád. Ochlopkov, velmi úspěšný sniper druhé světové války, umírá v roce 1968 v 60 letech. Se svou ženou Annou měli požehnané manželství, z něhož vzešlo deset dětí.
Zdroj: history.com
Tagy