FOTO UVNITŘ: Ve středu se konal u Okřídleného lva pietní akt k uctění památky československých letců RAF

FOTO UVNITŘ: Ve středu se konal u Okřídleného lva pietní akt k uctění památky československých letců RAF
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Pietní akt k uctění památky československých letců RAF
14 / 09 / 2023, 14:00

Na pražském Klárově bylo včera rušno. Konal se zde pietní akt k uctění památky československých letců RAF. Těch bojovalo v RAF okolo 2 500, zhruba 500 jich přišlo o život.

Záštitu nad akcí převzal předseda Senátu Miloš Vystrčil a ministryně obrany Jana Černochová. Pietního aktu u památníku Okřídlený lev na pražském Klárově se zúčastnily významné osobnosti politického i armádního života.

Na místě nechyběl například předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavel Fischer, náměstek ministryně obrany František Šulc, britský velvyslanec Matt Field nebo velitel Vzdušných Sil AČR genmjr. Ing. Petr Čepelka. Odpoledne akci doprovodil průlet letounů JAS-39 Gripen. Všichni přítomní ocenili statečnost československých letců.

Českoslovenští letci se v řadách RAF zapojili v roce 1940 do bitvy o Británii. Asi 500 z 2 500 Čechoslováků v bojích padlo. Po osvobození republiky v roce 1945 se hrdinové z Británie s nadšením  zapojili do obnovy československého letectva, nicméně po komunistickém převratu v roce 1948 se stali oběťmi cílené perzekuce. Mnozí z nich skončili ve vězení, nejznámější obětí je zřejmě Josef Bryks, který zemřel na zdravotní útrapy, kdy musel nuceně vykonávat těžkou práci v uranovém dole. 

A jak to na akci vypadalo? Blíže viz naše fotogalerie.

raf1

raf2

raf3

raf3

raf4

raf6

raf7

raf8 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.