Francouzští archeologové našli jižně od Lyonu ,,Malé Pompeje"

Francouzští archeologové našli jižně od Lyonu ,,Malé Pompeje&quote;
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: římská mozaika
07 / 08 / 2017, 16:00

Francouzští archeologové učinili významný objev při vykopávkách ve městě Vienne.

Francouzským archeologům se podařilo objevit při vykopávkách na okraji starobylého města Vienne, které v antickém období sloužilo jako důležitý komunikační uzel, zbytky jedné z obytných čtvrtí starověkého Říma. Archeologové zde našli mimo jiné i velmi zachovalé pozůstatky luxusních domů a a veřejných budov.

Zajímavé je také odkrytí pozůstatků domu, kde se pořádaly tzv. bakchanálie, což byly slavnosti, jež uctívaly boha vína a úrody. Další dům pak podle archeologů obsahoval nádhernou mozaiku, která zobrazuje múzu Thálii, patronku básnictví a komedie, jak je unášena Bohem Panem. Tato a další mozaiky budou s náležitou péčí restaurovány a vystaveny v muzeu ve městě Vienne v roce 2019.

Výzkumný tým, který na místě pracoval, tak svému významnému objevu dal přezdívku ,,Malé Pompeje". ,,Máme neuvěřitelné štěstí. Toto jsou nepochybně nejvýznamnější vykopávky za posledních 40 či 50 let," prohlásil vedoucí archeologického týmu Benjamin Clement.

 

Podle archeologů tvoří ,,objevené" místo celkem 7 000 metrů čtverečních, což i podle francouzského ministerstva kultury výjimečné. Archeologové potvrdili, že v této čtvti stály domy datované do 1. století našeho letopočtu. Domnívají se, že objevená čtvrť byla obydlena zhruba 300 let, než ji kvůli sériím požárů její obyvatelé začali postupně opouštět.

Vykopávky, které začaly v dubnu, budou pokračovat do konce roku, i když původně měly skončit již v září. Tým Benjamina Clementa chce v následujících měsících vykopat starší části čtvrti a prozkoumat oblast, kde se mají nacházet dílny.

psali jsme:

Archeologové našli u Hadriánova valu dopisy na tabulkách ze starověkého Říma

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace