Frank Fiegel byl inspirací pro Pepka námořníka. Sám však u námořnictva nesloužil

Frank Fiegel byl inspirací pro Pepka námořníka. Sám však u námořnictva nesloužil
Autor fotografie: RKPictures / Flickr|Popisek: Pepek námořník
25 / 12 / 2023, 10:00

Tvorba E. C. Segara byla inspirována skutečnými lidmi z jeho okolí. Málokdo však zná skutečný původ ikonického Pepka námořníka, který námořníkem nebyl.

Světoznámého Pepka námořníka, který po požití špenátu disponoval nadlidskou silou, znají nejen ti nejmenší. Postavu Pepka představil roku 1929 Elzie Crisler Segar v kresleném novinovém plátku Thimble Theatre. Malá postava s komicky nafouklými bicepsy, pokřiveným obličejem bez zubů, s dýmkou trčící z úst. Přesně tak si pamatujeme námořníka, jenž si konstantně něco mumlal pod vousem a místo vlídné domluvy preferoval komunikaci pěstmi.

Frank „Rocky“ Fiegel, narozen 27. ledna 1868, pobýval v rodném městě tvůrce E. C. Segara Chesteru ve státě Illinois. „Rocky“ byl známým chesterským spoluobčanem a byl místní legendou. Není divu, že se svou až nadlidskou silou zaujal právě komiksového tvůrce. Stejně jako Pepek námořník měl zálibu v dýmkách a účasti ve rvačkách. Ne vše, co víme o Pepkovi však odpovídalo Fiegelovu životu. Na rozdíl od samotného Pepka se nikdy profesionálně neplavil!

Socha Pepka námořníka v Chesteru

Fiegel mě podobně jako Popeye výraznou bradu a v ústech mu nesměla chybět dýmka. Nebyl sice námořníkem, ale svou práci v salonu jako barman měl rád. Po skončení směny si vždy liboval v několika skleničkách alkoholu a společně s dýmkou se posadil na houpací židli na terasu, kde často usnul. To bavilo místní děti, které i přes jejich nespočet žertíků zbožňoval. Častokrát se ho snažili vylekat a když se s výskokem probudil, mával okolo sebe pěstmi, připraven jít do boje.

Mezi lety 1933 a 1942 vytvořili američtí animátoři Max a Dave Fleischer sérii krátkých animovaných příběhů, kde Pepka namluvil Jack Mercer. V 60. a 70. letech byla oblíbenost námořníka natolik velká, že se dostal do veřejnoprávní televize a americká veřejnost si ho zamilovala. Samotné komiksy byly produkovány od 30. do 70. let 20. století a mnoho z postav se dočkalo takové popularity, že je do dnes můžeme najít jako předlohy hraček, potisky na oblečení či zakomponované v jiném zboží.

Figel byl polského původu a celý život žil v domě své matky poblíž Evergreen Cemetery. Zemřel 24. března 1947 ve věku úctyhodných 79 let. Pohřben byl vedle své matky a to s neoznačeným náhrobním kamenem, do kterého bylo poté vytesáno vyobrazení komiksového Pepka z roku 1929.

Tagy článku