Frank Malina: Nadaný vědec s československými kořeny vynalezl Američanům bazuku

Frank Malina: Nadaný vědec s československými kořeny vynalezl Američanům bazuku
Autor: NASA, volné dílo|Popisek: Frank Malina
10 / 06 / 2021, 14:00

Frank Malina byl americkým vědcem s československými kořeny. Na kontě má řadu vynálezů, kromě jiného i bazuku.

Frank Malina (František) se narodil v roce 1912 v texaském Brenhamu. Jeho rodiče se rozhodli odejít před první světovou válkou do USA. Za několik let se však vrátili do Československa, kde si ve Frenštátě pod Radhoštěm pronajali restauraci s hotelem. Malý František chodil mezitím do obecné školy, absolvoval i jeden rok gymnázia.

Protože Rodině Malinových podnik nepřinášel vysoké zisky, vrátili se zpět do Texasu, kde František dokončil školu. Nadaný student pak posléze studoval na Kalifornském technickém institutu (California Institute of Technology - Caltech), zajímalo ho letecké inženýrství, raketové motory, které s kolegy později vyvíjel.

Těsně před koncem války byl Malina členem týmu, který prováděl výzkum raketového pohonu. Jednalo se vlastně o první raketový program dotovaný USA. Na tomto základě byla úspěšně sestrojena experimentální raketa Private-A.

Malina byl v roce 1936 jedním ze zakladatelů známé JPL - Jet Propulsion Laboratory (Laboratoř proudového pohonu), institucí, která se zabývá vývojem pohonných jednotek pro sondy a letouny Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Sám se postavil do čela laboratoře v letech 1944-1946. Tato instituce stojí mimo jiné za vývojem střely MGM-5 Corporal, na kterém se Malina též aktivně podílel. MGM-5 Corporal byla první naváděnou balistickou střelou nesoucí jadernou hlavici.

Malina a jeho tým spolupracovníků také vyvinuli dnes již slavnou zbraň bazuku, první moderní ruční protitankovou zbraň, která byla použitá v mnoha konfliktech. V roce 1946, rok po skončení války, odešel z čela JPL a skončil s vývojem raket. Protože se obával, že na něho může dopadnout stín podezření v souvislosti s rozkrýváním sítě sovětských špionů v USA, po kterých pásla FBI, rozhodl se využít pracovní nabídky od UNESCO v Paříži.

Jeho zájmy - kosmické lety a rakety jej neopustily, a proto se věnoval osvětové a přednáškové činnosti. Na konci 50. let byl jedním ze zakladatelů Mezinárodní astronautické akademie. Své zájmy si po ukončení pracovních povinností v UNESCO rozšířil o lumino kinetické umění. Záhy uspořádal první výstavu pohyblivých obrazů, které využívaly žárovky nejrůznějších velikostí a barev. Malinova díla byla vystavena v mnoha galeriích na celém světě.

Nadaný vědec a později i umělec, který nezpřetrhal svazky se svou rodnou zemí, zemřel v roce 1985 ve věku 69 let.

 

Zdroj: spectrum.ieee.org

 


A

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace