František Nenáhlo - pověrčivý kat, který poslal do pekla K.H. Franka

František Nenáhlo - pověrčivý kat, který poslal do pekla K.H. Franka
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše|Popisek: Hvězdná chvíle kata Nenáhla (vlevo) i pocit historické spravedlnosti pro všechny slušné Čechy- poprava "krvavého psa" sudetského Němce K.H. Franka
26 / 11 / 2018, 13:00

Nejvíce hrdelních trestů v historii Československa nebylo vykonáno během nadvlády komunistů, ale v letech 1945-47 v rámci zúčtování s německými válečnými zločinci a domácími zrádci a kolaboranty. Mezi tehdejšími katy, zaměstnanci ministerstva spravedlnosti, proslul zejména František Nenáhlo, který poslal na onen svět nejvíce zločinců v celé historii českého soudnictví. Byli mezi nimi i „krvavý pes“, sudetský Němec a státní ministr K.H. Frank a německý protektor Kurt Daluege.

Příběh Františka Nenáhla je jen stěží uvěřitelnou poutí člověka, který se mohl stát katem - rekordmanem jen díky své době. Ač zabíjel ve jménu zákona, sám měl totiž odmalička problémy se zákonem. Narodil se 19. února 1914 v Domašíně u Vlašimi, a už v roce 1928 - tedy ve svých 14 letech - byl stíhán pro pokus o znásilnění.  Vězení unikl jen díky svému věku, ale pokoj si nedal: následovala série krádeží a veřejného násilí, a tak Nenáhlo putoval z jednoho kriminálu do druhého. Kvůli problémům s alkoholem mu navíc soud nařídil ochrannou léčbu. Jen těžko se mezitím vyučil zedníkem a lásku k pití příliš neutlumila ani vojenská služba, kterou vykonal od jara 1936 do března 1939 (zažil při ní i válečnou mobilizaci v září 1938).

Kat Nenáhlo chystá šibenici

Do vězení se dostal i za okupace, i když tentokrát v tom byl nevinně. Hned na jejím začátku se totiž zapletl do rvačky v hospodě Na radnici v rodném Domašíně, kterou vyprovokovali opilí němečtí vojáci, se kterými nechtěla česká děvčata pochopitelně tančit. Ačkoliv jeden z Němců dokonce vytáhl pistoli a postřelil dva Čechy, vyfasoval Nenáhlo od „nezávislého“ soudu měsíc za katrem. Německé gestapo mu však zmlácení německého poddůstojníka nezapomnělo a Nenáhlo zůstal ve vězení i po vypršení jeho trestu. Postupně tak poznal cely věznic v Praze, Terezíně, Drážďanech a Berlíně. Propuštěn byl až v květnu 1944.

psali jsme: Reinhard Heydrich - Hitlerov kat

V létě 1944 údajně přešel zelenou hranici na Slovensko, aby se zúčastnil slovenského povstání, ale brzy se odtamtud vrátil, protože ho gestapo znovu zatklo už 6. října 1944 v pražském automatu Koruna na Václavském náměstí (paradoxně v den, kdy se českoslovenští vojáci v Dukelském průsmyku probojovali na území republiky). Na Pankráci byl vězněn až do 5. května 1945, kdy byl s ostatními politickými vězni osvobozen a okamžitě se zapojil do bojů na barikádách v Pražském povstání.

Kat Nenáhlo (vlevo) popravuje K.H. Franka

Po osvobození sloužil krátce jako četař Revolučních gard, a v listopadu 1945 byl přijat do Sboru národní bezpečnosti. Už od července 1945 byl ale tento kvartální piják nominován pražským magistrátem na post popravčího mistra mimořádného lidového soudu v Praze. Až do října 1946 byl jediným popravčím mistrem v Praze s tabulkovým honorářem 2000 Kčs za popravu. Jeho prvním popraveným byl v září 1945 fanatický sudetský Němec Josef Pfitzner, který za války působil jako dosazený náměstek primátora Hlavního města Prahy.

psali jsme: Děsivý příběh Hitlerova kata: Zabil přes 3 000 lidí vlastní gilotinou. A pak zradil

Během jeho popravy oběšením se nechal vyprovokovat Pfitznerovými nadávkami na přítomné Čechy (popravy v té době byly veřejné), nacista Pfitzner mu navíc plivl do obličeje, načež kat vrazil tomuto fanatickému sudeťákovi facku. Před vyšetřovací komisí se pak Nenáhlo hájil tím, že mu chtěl pouze zacpat ústa, aby nemohl dál vykřikovat provokativní hesla. Vzhledem k tomu, co se pod šibenicí událo a tím, co měli Němci i sám Pfitzner za války na svědomí, byl kat Nenáhlo komisí očištěn.

Nenáhlo kontroluje smrt u fanatického sudetského Němce J. Pfitznera

Mezi nejdůležitější Nenáhlovi „klienty“ patřili snad nejnenáviděnější představitelé německé okupace, sudetský Němec z Karlových Varů Karel Hermann Frank a následovník Reinharda Heydricha na postu říšského protektora Kurt Daluege. Kvůli oběšení Franka se znovu stal terčem vyšetřování pro podezření, že údajně výhodně prodal provaz, na kterém byl tento „kat českého národa“ popraven. Nenáhlo ale opět vše ustál s věcnou argumentací, že provaz i bílé rukavice, které po každé popravě z pověrčivosti pohodil pod šibenici (aby s tím symbolicky nad smrtí umyl ruce), kupuje před každou popravou za své peníze a jsou tak jeho majetkem.

psali jsme: Rakouského kancléře Dolfusse zavraždil fanatický nacista, původem z Čech. Jeho obhájcem byl Führer

Faktem je, že i dnes je provaz z oběšence mezi policisty i „černými havrany“ považován za vzácnou relikvii pro svou magickou moc přinášet jejímu majiteli štěstí. A je pravdou, že mít doma kus Frankovy oprátky muselo být pro mnoho Čechů kvůli jeho zločinům na českém národu opravdu velké zadostiučinění. Výsledkem trapného udání některého z Nenáhlových pomocníků byl pokyn ministerstva spravedlnosti, že konopné provazy určené na popravy se budou nadále kupovat ze státního eráru a po exekuci budou oprátky archivovány.  Kvůli tomuto pokynu se po Daluegově exekuci 23. října 1946 Nenáhlo skoro popral s vězeňskou stráží, která měla provaz zajistit.

K.H. Frank

Co ale bylo horší, časem se do výkonu katovských povinností u Nenáhla opět negativně projevila jeho nezřízená vášeň k alkoholu. Občas k popravě dorazil pozdě a navíc opilý. K některým popravám dokonce nepřišel vůbec, což znamenalo buďto jejich odklad, nebo ji museli vykonat jeho pomocníci. Přesto trvalo dost dlouho, než byl z funkce popravčího odvolán, protože se Nenáhlo během svých mnohaletých strádání v německých koncentračních táborech seznámil s řadou dalších vězňů, nyní významných osobností Československé republiky, a ti nad svým spoluvězněm a odbojářem drželi ochrannou ruku. Když byl v létě 1947 v Praze alespoň dočasně suspendován, našel si místo kata u mimořádného lidového soudu v Praze a Benešově. Teprve v lednu 1949 byl ze služeb resortu spravedlnosti definitivně odvolán, ale do té doby stihl rovnou stovku poprav a drží tak historický rekord mezi všemi českými mistry popravčími.

symbolicky odhozené katovské rukaviec pod mrtvým Kurtem Daluegem

Po skončení této trochu morbidní práce to už šlo s Nenáhlem rychle z kopce, ačkoliv se snažil zůstat nadále ve službách SNB. V březnu 1948 mu sice akční výbor Národní fronty dal do národní správy vinárnu Gotzinger v Praze II. ale brzy byl znovu vyšetřován policií. Tentokrát za podíl na vraždy jakési ženy.  Vina mu sice nebyla prokázána a v tomto směru ho soud očistil, zároveň ale dospěl k závěru, že se podílel na týrání před její smrtí. To pro něj znamenalo ztrátu zaměstnání národního správce. Postupně se nechal zaměstnat v několika hospodách (aby to měl blízko k pití), a když už to prostě nešlo, vrátil se ke své původní zednické profesi. 

psali jsme: Věřím v Boha a ve své pistole! Před 75 lety hrdinně zemřel Václav Morávek při přestřelce s gestapem

Čím dál víc propadal démonu alkoholu a kvůli tomu byl vyšetřován pro různé drobné morální prohřešky a drobné krádeže, které prováděl, aby měl peníze na pití. V listopadu 1954 byl odsouzen na rok do uranového pracovního lágru v Jáchymově, ale ani tato tvrdá nedobrovolná abstinenční kůra Nenáhlovi k vyléčení jeho chronické a celoživotní závislosti na alkoholu nepomohla. Kat - rekordman František Nenáhlo zemřel na rakovinu a otravu jater v roce 1961. Bylo mu pouhých 47 let.

Autor: Petr Blahuš

              

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace