Fukuryu měly útočit z podvodních betonových základen. Japonské sebevrahy utnuly Chlapeček a Tlouštík

Fukuryu měly útočit z podvodních betonových základen. Japonské sebevrahy utnuly Chlapeček a Tlouštík
Autor fotografie: Picryl|Popisek: USS Bunker Hill po zásahu dvou Kamikaze
30 / 12 / 2023, 06:00

Na konci druhé světové války začaly vznikat jednotky žabích mužů „Fukuryu“. Tito v překladu plazící draci měli odpalovat nepřátelské lodě v případě napadení japonských ostrovů Američany.

Druhá světová válka byla na poli Evropy ukončena po bezpodmínečné kapitulaci Německa. Na Jaltské konferenci v únoru 1945 se Sovětský svaz zavázal k vyhlášení války Japonsku, a to do 3 měsíců. SSSR tak byla přislíbena sporná území, kterými byl ostrov Sachalin, Kurilské ostrovy a dále nájem ve významném přístavu Port Arthur, který ze všech severních přístavů disponuje značnou strategickou výhodou. Nezamrzá.

Američané přicházeli o tisíce mužů při bojích v Tichomoří, kde byli v roce 45 primárně zaměřeni na ostrov Iwodžima a následně Okinawa. V těchto bojích bylo zřejmé, že se japonští vojáci pod vládou císaře Hirohita budou bít do posledního muže. Začali tak plánovat kroky, které by učinili v případě, pokud by Japonci odmítli kapitulovat. Tak vznikla operace Downfall, což byl dvoufázový plán (operace Olympic a Coronet) invaze na japonské ostrovy, který počítal s tím, že se vylodění zúčastní celkem 54 divizí. Mělo se tak jednoznačně jednat o největší obojživelnou operaci v historii vojenství.

Fukuryu

Právě toto byl důvod, proč Japonci zformovali podvodní záškodnické jednotky – žabí muže. Jednalo se o speciálně vycvičené potápěče, kteří byli vybaveni dlouhými, přibližně pětimetrovými bambusovými tyčemi, na jejichž konci byly miny obsahující přibližně 15kilogramové výbušniny s detonátorem. V příhodnou chvíli se měl Fukuryu přiblížit v hloubce zhruba 10 až 15 metrů k americkému plavidlu a odspodu je odpálit. Japonsko takto vycvičilo asi 6 000 mužů, přičemž všichni byli tímto výcvikem svým způsobem odsouzeni ke smrti.

Pro tyto sebevražedné potápěče byly připraveny zvláštní obleky. Ty měly být vybaveny dostatečným přísunem kyslíku, aby mohli na nepřátelské plavidlo vyčkávat i několik hodin pod hladinou vody. Tisíc kusů těchto obleků bylo připraveno do 15. srpna 1945 a dalších osm tisíc jich bylo objednáno. K samotnému výcviku bylo připraveno 400 atrap min, i přes to došlo k úmrtím dobrovolníků. K samotným útokům pak bylo objednáno 10 tisíc min.

Fukuryu však nebyli jediní, kteří byli natolik zfanatizovaní, že by pro svou zem šli na smrt. Piloti Kamikaze (původní název pro tajfun, nesoucí si přezdívku božský vítr) létali s letouny, jež byly naplněny výbušninami a střemhlav se vydali k útoku proti spojeneckým lodím. Tito piloti sice dosáhli určité úspěšnosti, ta nebyla ale úměrná úmrtím a ztrátám na technice, které si Japonsko nemohlo dovolit. Za první útok Kamikaze je mnohdy označován incident z října 1944, kdy byl křižník HMAS Australia zasažen osamělým letounem. Samotné sebevražedné nálety započaly však až později.

Kaiten

Fyzicky a psychicky zdatní jedinci se mohli stát piloty Kaitenů, sebevražedných torpéd. To vycházelo z torpéda japonského námořnictva typu 93 a byl přísně tajnou sebevražednou zbraní vyvinutou japonským císařským námořnictvem. V torpédu bylo místo pro jednoho člena posádky s prostorem na základní přístroje a ovládací prvky. Na přídi neslo bojovou hlavici o hmotnosti 1360 kg. První návrhy této vražedné zbraně předložili Hiroši Kuroki a Sekio Nišima v roce 1942.

Důležitým faktorem pro sebevražedné potápěče bylo vytvoření podvodní základny, kde se mohli při čekání na svou oběť skrýt. Ty měly mít podobu betonové skrýše, která by se po výstavbě potopila. Žádná z plánovaných stanic však nebyla realizována, stejně tomu bylo s celým projektem Fukuryu. Po svržení dvou atomových bomb na Japonsko v rozmezí tří dnů v srpnu 1945 císař Hirohito oznámil ve svém projevu 15. srpna kapitulaci.

Můžeme také říct, že si současně oddechli vrcholní američtí političtí a vojenští činitelé, protože pokud by byla operace Downfall spuštěna, ztráty by byly obrovské, kromě toho, že ekonomicky by operace byla velmi nákladná. Houževnatí Japonci by bojovali doslova až do roztrhání těla. Američané by museli počítat prakticky se vším – partyzánskou, sebevražednou válkou, všechny japonské zdroje by byly vrženy proti nim. Historikové odhadli, že ztráty by Američané počítali ve statisících.

Zdroj: warhistoryonline.com, short-history.com

Tagy článku