Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Britské Gatlingy ve druhé britsko-afghánské válce
Gatlingův kulomet byl sestrojen v roce 1861 konstruktérem Richardem Jordanem Gatlingem. Můžeme bez nadsázky říct, že právě tento kulomet změnil historii válek, a nejen ve válce Severu proti jihu, kdy na straně Severu odvedl brilantní práci.
Pokusy o funkční rychlopalnou zbraň existovaly i v 18. století. Vznikaly různé návrhy, které se na první pohled blížily kulometu, tak, jak jej známe, ale tyto snahy nakonec nedopadly úspěšně. V 19. století pak na ,,scénu" přichází Američan Richard Jordan Gatling, a jméno tohoto konstruktéra vstoupilo později do dějin.
Původním povoláním lékaře však začala lákat jiná kariéra, začal se totiž zajímat o zbraně. Přemýšlel, jak sestrojit účinnou rychlopalnou zbraň, která by byla na rozdíl od minulých pokusů funkční. Jeho snahy se mu nakonec vyplatily. Gatling dokázal zkonstruovat zbraň, která měla svazek šesti hlavní, poháněla ho ruční klika, a nabíjení probíhala shora. Zbraň pak dokázala vystřelit asi 200 ran za minutu, ale rozhodně měla řadu nedodělků a nebyla dokonalá.
Nicméně i před své nedostatky se nadšenému konstruktérovi podařilo sestrojit první použitelný kulomet, který vypadal na první pohled jako kanon. O rok později se nechal tuto zbraň Gatling patentovat. Kulomet Gatling si odbyl svou premiéru při obléhání Petersburgu v končící válce Jihu proti Severu a byl nasazen na straně Severu.
Gatling poskytl Gatling vynález právě Severu, který v občanské válce nakonec slavil vítězství. V nepřátelích nová zbraň budila hrůzu a nadělala velké lidské škody. Nicméně Jižanům se podařilo ukořistit také několik Gatlingů. Americký konstruktér pak svůj vynález, který změnil historii válek stále zdokonaloval. V roce 1865 spatřil světlo světa model 1865. Gatling usiloval o to, aby se jeho vynález stal ,,pravidelnou" zbraní americké armády. Ta si po skončení války Severu proti Jihu objednala prvních 100 sériových kusů kulometu.
Poptávka začala strmě narůstat a Gatling pracoval na dalších vylepšeních, kdy vznikají další modely - Model 1869, Model 1874 či 1877 a další provedení na přelomu století na sebe nedala dlouho čekat. Zvyšovala se mimo jiné kadence kulometu, poslední modely byly schopné pálit přes 1000 ran za minutu. Gatling se nakonec dočkal a v 70. letech 19. století tvořily kulomety součást výzbroje americké armády a byly nasazovány v různých konfliktech většího i menšího rozsahu. Koncem století našel kulomet využití v americké válce proti Španělsku.
Začátkem 20. století se však začaly objevovat nové typy účinnějších rychlopalných zbraní, které nevyžadovaly točení klikou, šlo o kulomety vynálezce Maxima Hirama a postupně Gatlingovy kulomety vytlačovaly. Nicméně kulomety na Gatlingově prinicipu v nových inkarnacích vznikaly dál a rozhodně se neztratily, ať už máme na mysli například známý M134 Minigun, vycházejícího z principu Gatlingu, tedy svazku šesti hlavní. Znatelně se zvýšila u novodobých ,,Gatlingů" kadence střelby, když zmíněný M134 Minigun dokáže vystřelit 2000-6000 ran za minutu.
Kulomet Gatling se stal na druhé straně symbolem popkultury. Objevil se v mnoha filmech či počítačových hrách a je dnes dozajista legendou mezi kulomety. Můžeme tak s nadsázkou říct, že stará láska nerezaví.
Zdroj: National Interest