Göbekli Tepe - nejstarší známá stavba v historii lidstva

Göbekli Tepe - nejstarší známá stavba v historii lidstva
Autor fotografie: Autor: Teomancimit – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0|Popisek: Göbekli Tepe
10 / 09 / 2021, 16:00

Megalitický komplex nedaleko tureckého města Urfa je podle radiokarbonové metody patrně nejstarší stavbou v historii lidstva. První zprávy o komplexu pochází z roku 1964, kdy výprava vědců z Istanbulské a Chicagské university zjistila, že návrší je umělého původu a domnívali se, že se jedná o byzantinské pohřebiště.

V roce 1994 však německý archeolog Klaus Schmidt, který před tím pracoval na podobně starém nalezišti v Nevali Çori, objevil, že památky jsou o mnoho let starší. Vykopávky započaly v roce 1995.

Komplex kamenných kruhů tvořených precizně opracovanými pilíři o výšce 3 až 6 metrů a váze 20 až 50 tun zcela mění pohled na schopnosti našich předků. Celý komplex se rozkládá na asi 90 000 metrech čtverečních a tým německého archeologa Klause Schmidta odhalil do jeho smrti v roce 2014 celkem 4 kruhy tvořené vápencovými pilíři zdobenými reliéfy zvířat a různých symbolů, tedy asi pouhých 5% z celkové rozlohy naleziště.

Na jednom z pilířů byl nalezen piktogram starý 12 000 let - lidská hlava v křídle supa a bezhlavé lidské tělo pod stélou. Kolem těla jsou ptáci a škorpioni. Podle odborníků se jedná o piktografický záznam konkrétní události, patrně pohřebního rituálu. V té době byli mrtví necháváni na pospas mrchožroutům.

Bylo provedeno několik na sobě nezávislých měření nalezených organických látek a senzace byla na světě. Podle zbytků dřevěného uhlí z nejstarší vrstvy naleziště tyto pilíře mohly být postaveny přibližně v 9. tisíciletí před naším letopočtem. Vznik komplexu spadá do období konce doby ledovém, tzv. protoneolitu. Jednotlivé vápencové kruhy byly vystavěny v dlouhém časovém období a je mezi nim i rozdíl až 1 500 let.

Göbekli Tepe tak podle všeho představuje jednu z nejstarších známých lidských staveb. Nalezené a změřené organické látky se zde mohly objevit až po dostavění komplexu a ten je tedy ještě staršího data, pravděpodobně z 10. tisíciletí před naším letopočtem.

Göbekli Tepe patrně vznikal během největší sociální revoluce v dějinách lidstva - během přeměny polokočovných lovců na zemědělce. V 8. tisíciletí před naším letopočtem tajemní stavitelé komplex svatyní pečlivě zasypali a přestali místo navštěvovat. 

Zdroj: Archeonews

 

Tagy článku