George Blake: Dvojitý agent, co se nezastavil. Nejprve služba pro Británii, pak udělal dojem na KGB

George Blake: Dvojitý agent, co se nezastavil. Nejprve služba pro Británii, pak udělal dojem na KGB
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: George Blake
21 / 12 / 2021, 16:30

Dvojitých agentů poznala historie opravdu mnoho. Jedním z nejschopnějších byl i George Blake.

26. prosince 2020 George Blake v požehnaném věku 98 let zemřel. Tu zprávu asi zaznamenal málokdo, ale jednalo se o známého a vytěžovaného dvojitého agenta. Narodil se v Nizozemí v roce 1922 a po přesunu do Velké Británie si nechal úředně změnit jméno z Behar na Blake. Mladík zatím bez velkých životních zkušeností se přihlásil do Royal Navy, od níž vedla cesta do britské MI-6, která si jej vyhlédla jako perspektivního agenta. Blake se stal brzy odborníkem na Sovětský svaz a naučil se velmi dobře rusky.

MI-6 Blakea poslala do jihokorejského Soulu jako britského vicekonzula. To však byla jen zástěrka pravých Blakeových aktivit - měl totiž sbírat potřebné informace na sovětském Dálném východě, o severokorejských či čínských komunistech.

Blakeova práce však byla bezprostředně ohrožena po vypuknutí Korejské války, kdy byl odhalen a uvězněn severokorejskou armádou. Britský agent musel strávit proti své vůli tři roky v zajetí, během něhož měl možnost se seznámit s marxistickými myšlenkami. Do ruky se mu dostalo slavné Marxovo dílo Kapitál, které zcela převrátilo jeho myšlenkové hodnoty. ,,Kniha hluboce změnila mé vědomí, měla stejný účinek jako Bible, kterou jsem také četl," vzpomínal později Blake.

Severokorejský vězeň tak postupně propadl myšlence komunismu, které se plně oddal. Ke ,,změně stran" posléze přispělo i americké bombardování Severní Koreje, a tak byla vyšlapaná přímá cesta k Sovětům, kterým právě propuštěný Blake nabídl své služby. Zajímavé bylo, že odmítl za své služby pobírat peníze.

Blake se nejprve vrátil v roce 1953 do Velké Británie jako hrdina, následně se přesunul do Berlína, kde sbíral informace pro MI-6 a především měl dělat z vytipovaných Sovětů dělat dvojité agenty. Blake, nyní sám dvojitý agent, však pracoval zároveň pro sovětskou tajnou službu. Například Moskvě posílal jména odhalených agentů MI-6 pracujících ve východní Evropě, Sovětský svaz od Blakea dostal okolo 400 identit těchto lidí.

Na počátku 50. let spustila americká CIA operaci (Operation Gold), která měla odposlouchávat komunikaci ústředí sovětské armády v Berlíně. Hlavní roli měl přitom sehrát tunel s odposlouchávací a další technikou, vedoucí do sovětské okupační zóny. Nicméně Sověti se o americké perfidní aktivitě dozvěděli právě díky Blakeovi a tunel odhalili. Jenže zakrátko spadla klec a Blakeovo krytí bylo prozrazeno polským agentem, který přeběhl na Západ - Michailem Golenevskim.

V roce 1961 tak byl Blake zatčen, když dorazil do Londýna, a odsouzen k vysokému trestu vězení v trvání 42 let. Blakeovi se však v roce 1966 podařil husarský kousek, když s pomocí utekl z londýnského vězení Wormwood Scrubs, dostal se do NDR, odkud odjel do Sovětského svazu a začal nový život. S ženou, s níž se počase rozvedl, měl tři syny.

,,Vždy mě udivovalo, jak lehce se Blake přizpůsoboval," prohlásila později jeho příbuzná Silvie Brebanová. ,,Na rozdíl od jiných britských agentů - Philbyho či Macleana, kteří zažívali v Sovětském svazu těžké časy, George neměl žádné potíže. V Moskvě šel do místního baru, objednal si vodku a kaviárový sendvič. Pak si pro sebe řekl, že země, kde si může každý dovolit kaviár, je zemí komunismu," dodala k Blakeovi Brebanová.

Blake si nechal v Sovětském svazu změnit jméno na Georgij Ivanovič Bechtěr a udělal zářivou kariéru v KGB. Blake jako plukovník KGB měl na starosti výcvik sovětských operativců a za svou činnost se mu dostalo náležitých poct. Byl vyznamenán například Leninovým řádem a Řádem rudého praporu. Blake přežil studenou válku i rozpad Sovětského svazu, jemuž věrně sloužil, a zaníceným komunistou byl do konce života. ,,Toužím po vítězství komunismu," prohlásil v závěru svého života. Blake tak nikdy nepřestal věřit ve světlé zítřky komunismu.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace