George Preddy: Se svým Mustangem ve vzduchu exceloval, další zářnou kariéru zpřetrhala spřátelená palba

George Preddy: Se svým Mustangem ve vzduchu exceloval, další zářnou kariéru zpřetrhala spřátelená palba
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: George Preddy junior
26 / 04 / 2022, 16:30

George Preddy junior byl americkým stíhacím pilotem, který si připsal tři desítky zářezů nepřítele. O život ho však v závěru druhé světové války připravila spřátelená palba.

George Preddy junior patří k americkým stíhacím esům, které se zviditelnilo hlavně ve druhé světové válce. Preddy se narodil v roce 1919 ve městě Greensboro v Severní Karolíně. Když mu bylo 21 let, pokoušel se připojit k americkému námořnictvu, ale odešel s nepořízenou, protože nesplnil fyzické testy. A tak to mladík zkusil ve vzduchu. Tam - v americkém letectvu - už měl větší štěstí, když všechny potřebné testy úspěšně složil.

Preddy byl odeslán do Austrálie, kde se stal členem 9. stíhací perutě, která byla pověřena obranou proti japonským vzdušným útokům. V Austrálii vykonával mise na stroji Curtiss P-40 Warhawk. Mladík se připletl do letecké nehody, když si plnil své povinnosti. Srážku letounů nepřežil jeho kamarád a sám Preddy skončil v nemocnici, kde se musel několik měsíců zotavovat.

Preddy se následně připojil v roce 1942 k 352. stíhací skupině a ocitl se na horké evropské půdě, když létal na na stíhačích P-47 Thunderbolt a P-51 Mustang. A vedl si zde zdatně. Zaznamenal první sestřel Messerschmittu Bf 109, následně vedl svou letku stíhačů Thunderbolt do boje proti 6 messerschmittům Me 210. Několik messerschmittů obklopilo bombardér B-24, ale Preddy dokázal útok přerušit, sestřelil jeden Me 210 a další odlákal pryč od bombardéru. Za tento počin dostal Preddy Stříbrnou hvězdu.

Později Preddy přesedlal na stíhač P-51 Mustang a v rámci 352. stíhací skupiny patřil k těm nejlepším. Nicméně úspěšnou šňůru nepřátelských sestřelů měla ukončit na konci roku nešťastná náhoda. V tu dobu spustil Adolf Hitler německou protiofenzivu, která vešla do dějin jako bitva v Ardenách, které se Preddy rovnež zúčastnil, když vedl 25. prosince 1944 skupinu 10 stíhačů P-51.

Když skupina hlídkovala ve vzduchu asi 3 hodiny, bylo jí nařízeno asistovat v ,,dogfightech" s Messerschmitty Bf 109. Agilní mladík si poradil se dvěma messerschmitty a následně začal pronásledovat Focke-Wulf 190. Preddy a další stroje P-51 přelétávaly přes spojeneckou protiletadlovou baterii, která pálila po Focke-Wulfu 190. Nicméně nešťastnou náhodou zasáhla místo německého stroje právě Preddyho letoun. Ten se těžce zraněný snažil dostat ze zasažené stíhačky, ale nebyl už schopen vyskočit s padákem, který se rychle zřítil k zemi.

Pro zajímavost ještě dodejme, že Preddyho bratr William byl také pilotem, který létal se stíhačem P-51. Potkal ho stejný osud jako jeho bratra, je navíc spojen s českou stopou. William zemřel při ostřelování českobudějovického letiště v dubnu 1945, když byl zasažen protiletadlovou palbou.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace