Autor fotografie: Paja1111 (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Joesf Mašín
26. srpna 1896 se narodil důstojník prvorepublikové armády, legionář, významný odbojový činitel a vlastenecky smýšlející podplukovník Josef Mašín. Stal se součástí zpravodajsko - diverzní skupiny v rámci organizace Obrany národa nazvané Tři králové, jehož členy byli ještě podplukovník J. Balabán a štábní kapitán V. Morávek. Tuto skupinu gestapo později rozprášilo a Mašín se sám ocitl 30. 6. 1942 na popravišti jako ,,prominentní" odbojář a oběť heydrichiády. Můžeme říci, že Mašín byl jedním z nejodvážnějších a nejstatečnějších odbojových pracovníků, což během války několikrát prokázal.
Mašín se narodil v Lošanech u Kolína v rodině Aloise a Marie Mašínových. Studoval gymnázium v Kutné hoře, posléze i Zemskou střední školu hospodářskou v Roudnici nad Labem. V dubnu 1915 dostal Mašín povolávací rozkaz a odjel na ruskou frontu, kde byl zajat a krátce nato se přihlásil se do československých legií. Bojoval například ve známých bitvách u Zborova (2. 7. 1917) a u Bachmače (7. - 13. 3. 1918), několikrát byl v bojích vyznamenán.
Po skončení první světové války se stal štábním kapitánem pěchoty československé armády. V letech 1923 - 1927 působil u dělostřeleckého útvaru v Českých Budějovicích, potom v Jindřichově Hradci. V září 1938 došlo k mnichovským událostem a záhy k okupaci českých zemí nacistickým Německem. Mašín prokázal v tuto dobu osobní statečnost a odmítl zprvu vydat sklad zbraní v ruzyňských kasárnách. Jeho plánem bylo vyhodit jej do povětří, což se však nezdařilo. Za toto chování byl Mašín suspendován a zakrátko přešel do podzemí organizovat odpor proti okupantům.
Nejdříve působil v organizaci Obrana národa, poté vytvořil s podplukovníkem J. Balabánem a štábním kapitánem V. Morávkem známou zpravodajskou skupinu Tři králové, která byla napojena na londýnský exil. Skupina udržovala kontakty i se sovětskými diplomaty. Pro svou činnost se ,,tři králové" zanedlouho objevili v hledáčku německé tajné policie, která po nich začala intenzivně pátrat. V dubnu 1941 nejprve dopadla J. Balabána, kterého pak surově mučila, ale Balabán své druhy nezradil. Nakonec byl 3. 10. 1941 popraven. Gestapo se pak zaměřilo právě na Mašína.
Rozhodlo se k rychlé akci a dne 13. 5. 1941 provedlo razii v dnešní Čiklově ulici v pražských Nuslích, kde se skupina právě zdržovala. Mašín se se svými spolupracovníky bránili, nakonec však přesile podlehli. Morávkovi se podařilo na poslední chvíli uprchnout, Mašín již takové štěstí neměl, protože byl v přestřelce těžce zraněn a převezen do lazaretu SS do Podolí (zde zemřel i J. Kubiš, jeden ze strůjců úspěšného atentátu na R. Heydricha). Když se částečně zotavil ze svých zranění, byl převezen do Petschkova paláce a na Pankrác. Ještě předtím se pokusil pro bezvýchodnost situace dvakrát spáchat sebevraždu. Na Pankráci se podrobil doslova nelidskému mučení, přesto žádnou důležitou informaci neprozradil. Potom, co gestapo pochopilo, že Mašín mu nepředá žádná zásadní sdělení, se jej rozhodlo zlikvidovat. Dne 30. 6. 1942 byl na kobyliské střelnici Mašín popraven.
Ještě dodejme, že poslední člen skupiny Tří králů štábní kapitán V. Morávek zemřel při přestřelce s gestapem 21. 3. 1942 u Prašného mostu v Praze.
Mašín měl se svou ženou Zdenou tři děti - Josefa, Ctirada a Zdeňku. Josef a Ctirad Mašínové se stali po únoru 1948 členy skupiny, která se v roce 1953 doslova prostřílela do Západního Berlína. Při svém útěku, který Mašínové a další prezentovali jako součást ,,protikomunistického odboje", po sobě zanechali několik mrtvých. I když Mašínové vždy tvrdili, že jdou ve stopách svého otce a kopírují vlastně jeho boj s nacisty proti utlačovatelskému komunistickému systému, jimi zvolené prostředky byly značně kontroverzní a spíše odpovídaly teroristickým formám vedení boje.
Vlastenecky smýšlející důstojník J. Mašín byl po druhé světové válce povýšen do hodnosti brigádního generála a v roce 2005 prezidentem V. Klausem do hodnosti generálmajora. Můžeme říci, že zcela zaslouženě.