Giora Epstein: Izraelský specialista na MiGy. Sestřelil během tří dnů čtyři, další série následovala potom

Giora Epstein: Izraelský specialista na MiGy. Sestřelil během tří dnů čtyři, další série následovala potom
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MiG-21
10 / 11 / 2022, 16:30

Izraelské letecké eso Giora Epstein je leteckou legendou, které si připsalo celkem 17 úspěšných zářezů nepřítele. Jeho osudem se staly MiGy.

Stále žijící Giora Epstein patří k nejlepším izraelským pilotům a můžeme jej v nadsázce označit za specialistu na nepřátelské MiGy. Epstein narukoval již v 18 letech do izraelské armády a usiloval o vstup do letecké školy, nicméně jeho žádost byla zamítnuta z důvodu slabého srdce, a tak se zatím mohl spokojit jen s ,,rolí" parašutisty.

Epstein se nevzdal a zakrátko požádal znovu o přijetí na leteckou školu. Tentokrát to již vyšlo a Izraeli se rozhodnutí příslušných míst například v šestidenní válce později více než vyplatilo. Epsteina zdobil především výborný zrak, díky nemůže si vysloužil přiléhavou přezdívku ,,Jestřáb". 

Křest ohněm přišel v již zmíněné šestidenní válce, kde se utkal Izrael se spojenou koalicí v čele s Egyptem. Během tohoto konfliktu si připsal Epstein na konto první sestřel, když když sundal nad El Aríšem egyptský letoun Suchoj Su-7. V tzv. opotřebovací válce z let 1967-1970 pak z nebe sestřelil letoun MiG-17, Su-7 a dva MiGy-21.

Další zářezy pak následovaly v jiném ozbrojeném konfliktu, jomkipurské válce v roce 1973. Epstein dokázal během tří dnů sestřelit vrtulník Mil Mi-8 a osm nepřátelských stíhaček - dva ,,oblíbené" Su-7, Su-20 a čtyři MiGy-21. Následně izraelský pilot zlikvidoval další tři MiGy-21.

Jeho konto se tak rozrostlo na celkem 17 vzdušných vítězství. Osm sestřelů provedl ve francouzském stíhacím letounu Mirage III, zbývajících devět pak ve stroji IAI Nešer, který je izraelskou verzí francouzské Mirage V. Epsteinovy vzdušné služby dokázal Izrael náležitě ocenit.

Po skončení jomkipurské válce dostal Epstein jedno z nejvyšších izraelských vojenských vyznamenání Medaili za zásluhy. Epsteinovi byla pak svěřeno velení eskadry letounů Mirage a Kfir, aktivním pilotem izraelského letectva byl v letech 1963 až 1998. Ve svých 59 letech odešel do penze. ,,Esu es" a izraelské stíhací legendě je nyní 84 let.

 

Zdroj: We Are Mighty, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace