Gottwaldovu smrt poznamenaly absurdní politické hry

Gottwaldovu smrt poznamenaly absurdní politické hry
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Klement Gottwald a Josif Stalin
29 / 03 / 2018, 16:30

Klementa Gottwalda, který zemřel 14. 3. 1953 poté, co se vrátil ze Stalinova pohřbu, se sice snažili čeští lékaři zachránit, ale jejich práci narušovala všudypřítomná ,,utajovací" politika a zásahy Sovětů.

Když předseda KSČ a prezident Klement Gottwald měl jet na Stalinův pohřeb, bylo mu doporučeno, aby neletěl letadlem, neboť měl v důsledku pohlavní nemoci velkou výduť na aortě, která mohla při cestě letadlem prasknout. Gottwald však tato doporučení neposlechl a cestu do SSSR fatálně podcenil. Gottwaldův stav byl před odletem na Stalinův pohřeb už velmi špatný. Trpěl syfilidou, alkoholismem a srdečními problémy.

V moskevském exilu v roce 1944 prodělal těžký infarkt myokardu a byl zachráněn doslova na poslední chvíli. Sovětští lékaři se po provedení rentgenu zhrozili, protože objevili syfilitidu ve značně pokročilém stadiu a výduť na aortě, která hrozila prasknutím.

psali jsme: Před 65 lety zemřel tyran Josif Stalin. Umíral téměř bez pomoci

O jeho pohlavní nemoci věděli pouze jeho nejbližší spolupracovníci, jako například Rudolf Slánský, kteří se obávali o Gottwaldův život. Gottwaldova žena Marta svému muži ,,zařídila" špičkového lékaře, přesvědčeného komunistu Vladimíra Haškovce, který Gottwalda léčil, ale neměl k dispozici kompletní zdravotní dokumentaci. Dalším lékařem, který o Gottwalda  pečoval, byl Richard Smělý, který výduť (aneurysma) objevil. 

Když se Gottwald stal v roce 1948 prezidentem, byl na politickém vrcholu. Zdravotně však byl na tom stále hůře, což bylo umocněno jeho nezřízeným pitím. To vše se ,,sečetlo" právě po návratu ze Stalinova pohřbu, kdy se Gottwaldův zdravotní stav prudce zhoršil. Během zpátečního letu totiž Gottwaldovi výduť na aortě praskla, což se projevilo jako fatální. Gottwald začal mít problémy s dýcháním a a stěžoval si na bolest levé ruky. Nakonec musel být upoután na lůžko, což zprvu sám odmítal, nakonec se však dosti neochotně podřídil radám lékařům.

psali jsme: Z vítěze poraženým. Z Gottwalda se po roce 1948 stala ubohá troska rozložená alkoholem

O vůdce KSČ a prezidenta republiky mělo pečovat pětičlenné lékařské konzilium, jehož členem byl například přední odborník, zakldatel endokrinologie Josef Charvát. hlavním problémem však byla komunistická ,,utajovací" politika ,,importovaná" ze SSSR. Čeští lékaři neměli Gottwaldovu zdravotní dokumentaci ani podrobně neznali jeho zdravotní stav. Nevěděli tak, co mají vlastně dělat. Souviselo to s událostmi v SSSR, kdy bylo v lednu 1953 ,,odhaleno" tzv. spiknutí bílých plášťů, lékařů židovského původu, kteří měli záměrně špatně léčit vysoké komunistické politiky. Proto i komunistické špičky i sám Gottwald choval k lékařům nedůvěru, protože se v paranoidních myšlenkách bál, že by mu mohli ublížit a dokonce i usmrtit. Lékaři, kteří se snažili Gottwalda zachránit, však neměli žádné tušení o syfilitidě, takže nemohli ani stanovit potřebnou diagnózu a podle toho přizpůsobit léčení.

Doslova na poslední chvíli přinesl Gottwaldův zeť Alexej Čepička zdravotní dokumentaci, z níž bylo patrné, jakou chorobou Gottwald dlouhodobě trpí. Pro lékaře to byl šok. Na záchranu Gottwalda však bylo pozdě, protože aneurysma nebylo možné v tomto stavu operovat, i když to doporučovali sovětší specialisté, kteří činili v tomto směru na české kolegy nemístný nátlak. Gottwaldovi se 13. 3. 1953 značně přitížilo, dostal křeče, zhoršily se dýchací problémy, dýchal pouze přes kyslíkovou masku. 14. 3. dopoledne Gottwald umírá na následky prasklé výdutě aorty.

psali jsme: Průzkum v Rusku: stále oblíbenější Stalin byl tvrdý vládce s "dobrými úmysly"

Zajímavé je, že se někteří lékaři museli zpovídat ze záměrně ,,špatného" léčení komunistického prezidenta. Haškovec, i když nebyl na začátku 50. let již Gottwaldovým osobním lékařem (opět na nátlak Sovětů), stanul v roce 1954 u soudu, který mu vyměřil šestiletý trest, protože špatně Gottwalda léčil a stanovoval i špatné diagnózy. Po Gottwaldově smrti se vyrojilo mnoho teorií, jak vlastně první dělnický prezident zemřel. Podle jedné z nich Gottwalda v SSSR otrávili a československé politické špičky to měly tajit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace