Guy Gabaldon: Sám si ,,vyřídil" účty s 1500 Japonci. Stačila rázná výhrůžka

Guy Gabaldon: Sám si ,,vyřídil&quote; účty s 1500 Japonci. Stačila rázná výhrůžka
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Guy Gabaldon
06 / 09 / 2022, 16:00

Guy Gabaldon, 18letý hrdina bez bázně a hany si dokázal ,,pohrát" s 1 500 Japonci. Jak to dokázal?

Gabaldon se narodil v roce 1926 v Los Angeles. Jako malého chlapce jej adoptovala japonsko-americká rodina Nakano. 12letý hoch se měl možnost učit se japonštinu, ale také kulturní zvyklosti. Znalost japonštiny později beze zbytku využil.

Po vypuknutí druhé světové války pracoval Gabaldon nejprve v konzervárně na Aljašce a posléze, ve svých 17 letech, se připojil k americké námořní pěchotě, kde se mu dostalo patřičného výcviku. V roce 1943 byl zařazen do 2. námořní divize jako průzkumník. Předtím jej jeho nadřízení využívali jako tlumočníka.

Námořní pěchota, ač to zatím netušila, v něm našla skutečnou posilu, která s nadsázkou řečeno nepotřebovala ani zbraň. To se ukázalo posléze v bitvě o Saipan, odehrávající se v roce 1944, jakož i o ostrov Tinian. Gabaldon se na zmíněných bojištích stal nečekaným ,,specialistou" na přesvědčování japonských vojáků i civilistů, aby se vzdali a přestali bojovat.

,,První noc, co jsem byl na Saipanu, jsem si šel po svých. Vždy jsem pracoval sám a dovedl jsem dva vězně, když jsem užil svou pouliční japonštinu," prohlásil později ke svým zdařilým ,,kouskům" Gabaldon. Na druhé straně svérázné Gabaldonovo chování vymykajícím se zaběhnutým pravidlům neušlo jeho nadřízeným, kteří mu nezřídka hrozili vojenským soudem.

Jenže Gabaldon si nicméně nedal říct a další noc na Saipanu udělal to samé - tentokrát již ,,dobrodružnějším" způsobem. Opatrně se přiblížil k jeskyni, kde zneškodnil stráže a na překvapenou japonskou osádku zařval: ,,Jste obklíčení a nemáte jinou možnost než se vzdát. Vylezte ven a nebudete zabiti. Naopak bude s vámi zacházeno dobře, nechceme vás zabít!" Následně se Gabaldon vrátil s 50 japonskými zajatci, kteří jeho ,,báchorce" uvěřili.

Nicméně suverénně ,,nejdrzejší kousek" neohroženého mariňáka měl přijít v boji o ostrov Tinian. Gabaldon (v 18 letech!) dokázal přesvědčit asi 1 500 japonských vojáků, aby zanechali boje a vzdali se. Svou ,,pouliční" japonštinu tak využil beze zbytku. Za své činy byl mladík navržen na udělení Medaile cti, nicméně nakonec mu byla udělena Stříbrná hvězda, později přibyl i Námořní kříž. Hrdina druhé světové války se po jejím skončení usadil v Mexiku, rozvedl se a znovu oženil.

Gabaldonovy hrdinné skutky vyšly najevo až v roce 1957, kdy byl hostem pořadu na televizi NBC. Show představovala příběhy zajímavých osobností. V roce 1960 vznikl o Gabaldonovi také film ,,Hell to Eternity", který věrně zachycuje jeho skutky ve druhé světové válce. Gabaldon umírá v roce 2006 ve věku 80 let, jeho statečnost však žije dál.
 

Zdroj: We Are Mighty


Tagy článku